Devlet Bahçeli, yerel seçimde ittifaka kapı aralayan çıkışına ilişkin olarak "İstanbul, Ankara ve İzmir şer ittifakına geçerse, sistem tartışmaya açılır." dedi ve şöyle konuştu: "Ülkenin geleceğine yönelik hassasiyetlerimizi pazarlık konusu yapmayız. İstanbul, Ankara ve İzmir'in şer ittifakının eline geçmesi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni tartışmaya açabilir. Kayyum yönetimindeki belediyelerin de PKK'nın siyasi uzantılarında kalması uluslararası arenada sıkıntılı bir mesaj ve görüntü oluşturur." dedi.

"SEÇİM ZAMANINDA YAPILMALI"

Milliyet'teki habere göre, bu konuda AK Parti'nin tutumunun belirleyici olacağını vurgulayan Bahçeli, ekonomik sıkıntılara rağmen seçimin zamanında yapılması gerektiğini kaydetti.

"AF TALEBİNİN SONUNA KADAR ARKASINDAYIZ"

Bahçeli, AK Partililerin "Gündemimizde yok" dediği af teklifine ilişkin olarak da "Sonuna kadar arkasındayız." değerlendirmesini yaptı.

"GENEL AF DEĞİL, İNFAZ SÜRELERİNDE DEĞİŞİKLİK"

Çalışmaların olgunlaştığını ve Meclis açıldığında yasa teklifi olarak sunulacağını belirten Bahçeli, diğer partilerle de konunun paylaşılabileceğini ifade etti. Af teklifinin 'genel af' değil, infaz sürelerinde değişiklik içerdiğini, genel af gibi algılanmasının doğru olmayacağını kaydeden Bahçeli, "Meclis nasıl karar verirse… Nihayetinde 50 milletvekilimiz var. Toplumsal beklenti ve ihtiyaç oluştu. Bunu dikkate almak lazım" diye konuştu.