HAZİRAN 2018 CUMHURBAŞKANLIĞI VE MECLİS SEÇİM SONUÇLARI
19.05.2017 23:46
Almanya’da hükümet ortakları arasında çatlak

Alman milletvekillerinin İncirlik Hava Üssün'deki Alman askerlerini ziyaret etmesinin Türkiye tarafından uygun görülmemesi ülkedeki koalisyon ortakları arasında ihtilafa yol açtı. Almanya Hükümet Sözcüsü Seibert, "NATO misyonu kapsamındaki AWACS’lerin Konya'dan çekilmesine ilişkin NATO’da bir tartışma yok" diye konuştu. Dışişleri Bakanı Gabriel Alman Hükümet Sözcüsü Seibert'i eleştirdi.

Alman milletvekillerinin İncirlik Hava Üssün'deki Alman  askerlerini ziyaret etmesinin Türkiye tarafından uygun görülmemesi Almanya'da  hükümette yer alan Başbakan Angela Merkel liderliğindeki Hristiyan Birlik  (CDU/CSU) partileri ile Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) arasını açtı. 

SPD’li Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in dün Washington’da ABD’li mevkidaşı Rex Tillerson ile yaptığı görüşmenin ardından Türkiye’nin Alman milletvekillerine İncirlik’teki askerleri ziyaretine izin vermemesi durumunda Konya’da konuşlandırılan AWACS erken uyarı uçaklarını da çekebileceklerini ifade etmesi hükümetin büyük ortağında olumlu bulunmadı.

Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Başbakan Merkel'in NATO zirvesinde Gabriel’in tartışmaya açtığı konuyu gündeme taşıyıp taşımayacağına ilişkin soruya  şu yanıtı verdi:

"Burada bir ayrım yapmak gerektiğini düşünüyorum. İncirlik Alman Ordusu'nun DEAŞ karşıtı koalisyona katkı yapmak için kullandığı bir Türk hava üssü. İncirlik bir NATO üssü değil. Bu nedenle Alman milletvekillerinin ziyaret talebinin reddedilme tartışması ilk önce Almanya ile Türkiye arasındaki bir  tartışmadır."

Konya’daki üssün ise bir NATO üssü olduğunu vurgulayan Seibert,  "Farklılık da bu. NATO AWACS’ları iki önemli görev için kullanılıyor. DEAŞ karşıtı koalisyona katkı sağlıyorlar ve  NATO hava sahasının gözetlenmesinde  önemli rol oynuyorlar. Bu çok önemli." ifadesini kullandı.

Alman askerlerinin de bu görevi ifa ettiklerini ancak AWACS’lara  ilişkin  sadece NATO içerisinde ortak karar alınabileceğini vurgulayan Seibert,  "NATO misyonu kapsamındaki AWACS’ların Konya'dan çekilmesine ilişkin NATO’da bir  tartışma yok." dedi.

Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) milletvekili  Rederich  Kiesewetter de "Biz CDU-CSU olarak AWACS misyonun arkasındayız. Biz NATO’nun  birlik içinde olmasını istiyoruz.” ifadesini kullandı.

Meksika'da bulunan Dışişleri Bakanı Gabriel ise yaptığı açıklamada  Seibert’i eleştirerek, "Seibert'in Türkiye ile karşı karşıya gelmemeye  çalışmasını anlıyorum." sözlerine yer verdi.

Gabriel, zor zamanlarda ülkesinin temel prensip ve değerlerinden taviz  vermemesi gerektiğini belirterek, "Bir NATO ülkesi, başka bir NATO ülkesine  şantaj yapmaya çalışıyorsa NATO'ya da dokunuyor. Türkiye, Alman iltica yasasının  uygulanmaması için zorladı." diye konuştu.

Konunun NATO zirvesi kapsamında Başbakan Merkel ile Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan arasında çözülmesini ümit ettiğini dile getiren Gabriel,  Merkel'in zirve kapsamında yapacağı görüşmelerde Alman Anayasası'nın  milletvekillerine askerleri ziyaret etme hakkı verdiğini açıkça ifade edeceğinden  emin olduğunu kaydetti.

Alman Meclisi (Bundestag) dün yaptığı oylamada Alman askerlerinin  İncirlik’ten çekilmesine ilişkin muhalefet partileri tarafından verilen önergeyi  Dışişleri Komisyonu’na sevk etmişti.

YORUMLAR