16.05.2018 00:35
Ramazan Başlangıcı ve İlk oruç Ne Zaman Hangi Gün? | Ramazan Ayı Ne Zaman Başlıyor?

Ramazan başlangıcı ne zaman hangi, gün başlıyor, 2018 Ramazan orucu ve sahur hangi gün ne zaman başlıyor? Ramazan ayının başlamısına 2 gün kala vatandaşlar oruç ne zaman başlayacak. İlk sahur ve iftar ne zaman, saat kaçta? Vatandaşlardan tarafından sorgulanmaya başladı. Diyanet'ten edinilen bilgilere göre Türkiye'de orucunu en erken Hakkarililer, en geç ise Edirneliler açacak. İstanbul için iftar saati vakti ne zaman il il iftar vakitlerine buradan ulaşabilirsiniz. Peki, sahur ve iftar vakti ne zaman, hangi gün, saat kaçta? işte İşte 2018 İstanbul, Ankara, İzmir ve diğer tüm iller için imsakiye…. Bütün detaylar...

Ramazan başlangıcı ne zaman hangi, gün başlıyor, İlk iftar ve sahur vakti ne zaman, hangi gün? Ramazan ayına 2 ün kala vatandaşlar ilk sahur ve iftarın ne zaman olduğunu sorgulamaya başladı.Türkiye'de ve Dünyada llere göre sahur ve iftar vakitleri hakkında detayları araştıran vatandaşlar, bütün detayları haberimizden öğrenebiilir Peki, sahur ve iftar vakti ne zaman, hangi gün, saat kaçta? işte bütün detaylar... 

EN GÜZEL RAMAZAN MESAJLARI İÇİN TIKLAYIN

TERAVİH NAMAZI NASIL KILINIR, SAAT KAÇTA OKUNUR? (TIKLA-ÖĞREN)

SAHUR NE ZAMAN BAŞLAR, NE ZAMAN BİTER? (TIKLA-ÖĞREN)

İL İL İMSAK VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYIN

İLK SAHUR VE İFTAR NE ZAMAN?
Müslümanlar, 15 Mayıs'ı 16 Mayıs'ı bağlayan gece ilk sahurlarını yapacak ve 16 Mayıs'ta akşam ezanı ile birlikte oruçlarını açacak.
 
İSTANBUL RAMAZAN İMSAKİYESİ SAHUR VE İFTAR VAKİTLERİ 
Ramazan'ın birinci günü 16 Mayıs çarşamba gecesi itibariyle İstanbul'da sahur vakti 03:32'de bitecek ve İstanbul'da yaşayanlar 20:24'de iftar yapacak. Diğer günler iftar ve sahur vakitleri haberimizin detayından öğrenebilirsiniz.

Teravih Namazı NASIL Kılınır, KAÇ rekattır? | (TERAVİH NAMAZI SAAT KAÇTA NASIL KILINIR İŞTE OKUNACAK DUALAR) Teravih Namazı NASIL Kılınır, KAÇ rekattır? | (TERAVİH NAMAZI SAAT KAÇTA NASIL KILINIR İŞTE OKUNACAK DUALAR) İlk teravih namazı salı günü akşam kılındı. Teravih namazı nasıl kılınır? Kaç Rekat, Okunacak Dualar Nelerdir? İlk Teravih Salı günü akşam kılındı. Peki, Teravih namazı kaç rekattır ve nasıl kılınır? Hangi dualar okunur? Teravih namazı saat kaçta kılınıyor, namaz saati. Teravih namazı ile ilgili detaylı bilgileri sizler için derledik​
 
2018 KADİR GECESİ NE ZAMAN?
Ramazan ayının 27. gecesinde Kadir Gecesi bu yıl, 10 Haziran Pazar gününü, 11 Haziran Pazartesi gününe bağlayan gecedir.
 
İMSAK NEDİR?
İmsâk vakti, oruca başlama zamanıdır ve sabâh nemâzının da ilk vaktidir. İmsâkiyedeki “Sabâh” vakti, sabâh nemâzının ihtiyatlı vaktidir. Dört mezhebde de, (şer’î gece)nin sonudur. Ya'nî, (Fecr-i sâdık) denilen beyâzlığın şarkdaki  (doğudaki) ufk-ı zâhirî  (görünen ufuk) hattının bir noktasında görülmesidir. Oruc bu vakitde başlar.
 
İMSAKİYE VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYIN
 
İSTANBUL İFTAR SAATİ
 
EZAN SAATLERİ (EZAN VAKİTLERİ)
 
DÜNYA İMSAK VAKİTLERİ
 
RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN VE KAÇ GÜN?
Arefe günü 14 Haziran günü olurken, üç günlük bayram 15-16-17 Haziran tarihlerinde tamamlanacak.
 
14 Haziran Ramazan Bayramı Arifesi
15 Haziran Ramazan Bayramı 1.gün
16 Haziran Ramazan Bayramı 2.gün
17 Haziran Ramazan Bayramı 3.gün
 
"EZAN OKUNMADAN 15 DAKİKA ÖNCE NİYET EDİLMELİ" 
 
Ezan okunmadan 15 dakika önce niyet edilmesi gerektiğinin altını çizen Osman Ünlü, iftar vaktinde de kişinin acele etmemesi gerektiğini söyleyerek şunları ifade etti: "Ramazan'da cami imamı ezanı yanlışlıkla 1-2 dakika erken okuyabilir. Bu yüzden önce akşam namazını kılıp, sonra iftar etmek lazım. Çünkü vakit girmediyse akşam namazını iade edebilirim. Ama oruç iade edemem. Bu yüzden hem iftar vaktinde hem de imsak vaktinde temkinli hareket etmek lazım." Gün içinde 16-17 saat oruç tutulacağını hatırlatan Ünlü, bedenden yeme-içme kesildiği gibi gözün, kulağın, dilin, ayağında yasak olan şeylerden uzak durması gerektiğini söyledi.

 
ORUCUN FARZI ÜÇTÜR
Sual: Namazın farzları olduğu gibi, orucun da farzları var mıdır?    

Cevap: Orucun farzı üçtür bunlar:    
1-Niyet etmek.
2-Niyeti, niyetin ilk ve son vakitleri arasında yapmak.
3-Fecr-i sâdık, yani tan yeri ağarmasından, güneşin batmasına kadar olan zaman içinde, orucu bozan şeylerden sakınmaktır.
***

Sual: İftarda acele etmeli deniyor. Bu aceleden maksat nedir, ne yapılır ve nasıl hareket edilirse acele edilmiş olur?
Cevap: İftarı acele etmek ve sahuru, fecrin ağarmasından önce olmak şartı ile geciktirmek sünnettir. Resulullah efendimiz, bu iki sünneti yapmaya çok dikkat ederdi. Dürer’de deniyor ki:
“Seher vaktinde yenilen yemeğe sahur denir. Seher vakti, gecenin son altıda biridir.”
Sahuru geciktirmek ve iftarı çabuk yapmak, insanın aczini gösterdiği için sünnet olmuştur. İbadet, acz ve ihtiyacı göstermek demektir. Nûr-ül-îzâh kitabında;
“Bulutsuz gecelerde iftarı çabuk yapmak müstehabdır” deniyor. Bu kitabın şerhinde de;
“Bulutlu gecelerde orucun bozulmasından korunmak için, ihtiyatlı davranmalı yani iftarı biraz geciktirmelidir. Yıldızlar görünmeden önce iftar eden, acele etmiş olur” denilmektedir. Tahtâvîde ise;
“Orucu namazdan önce bozmak müstehabdır. Bahr kitabında ve İbni Âbidîn’de denildiği gibi, iftarda acele etmek, yıldızlar görülmeden önce, iftar etmek demektir” denilmektedir. Akşam namazını da, bu vakitte, yani erken kılmak müstehabdır. Güneşin battığı iyi anlaşılınca, önce Euzü ve Besmele okuyup;
(Allahümme yâ vâsi’al-magfireh igfirlî ve li-vâlideyye ve li-üstâziyye ve lil-müminîne vel müminât yevme yekûmülhisâb) denir. Bir iki lokma iftarlık yiyip;
(Zehebezzamâ vebtelletil-urûk ve sebe-tel-ecr inşâallahü teâlâ) denir ve yemeğe başlanır. Hurma veya su, zeytin yahut tuz ile iftar edilir. Sonra, camide veya evde, cemaatle akşam namazı kılınır. Bundan sonra, akşam yemeği yenir. Sofrada yemekleri yemek, bilhassa ramazanda uzun süreceğinden, akşam namazının erken kılınması ve yemeğin, acele etmeyerek, rahat yenmesi için, az bir şeyle iftar edip, yemeği duadan ve namazdan sonra yemelidir. Böylece, oruç erken bozulmuş, namaz da erken kılınmış olur. Yukarıdaki iftar duasının manası;
“Açlık zamanı bitti. Damarlarımızın suya kavuşması vakti geldi. İnşallah sevap hasıl oldu” demektir. OSMAN ÜNLÜ
 
Bu mübarek günleri iyi değerlendirelim...
 
Resûlullah Efendimiz, yatsıdan sonra, vitirden önce, 20 rekât namaz kıldıktan sonra, “Ramazanda yirmi rekât teravih namazı kılanın, yirmi bin günahı affolur” buyurdu.
 
Rabbimize hamd olsun, bir Ramazan-ı şerif ayına daha kavuştuk... Bu ayı fırsat bilmeli, Allahü teâlânın razı olduğu işleri yapmalıdır. İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
“Bu ayda yapılan, nafile namaz, zikir, sadaka ve bütün nafile ibadetlere verilen sevap, başka aylarda yapılan farzlar gibidir. Bu ayda yapılan bir farz, başka aylarda yapılan yetmiş farz gibidir...”
Teravih, ramazan ayının mühim sünnetlerindendir. Teravihin cemaatle kılınması, “sünnet-i kifâye”dir. Yani bir mahallede cemaatle kılınınca, diğerleri evde kılsa da, sünnet ifa edilmiş olur. (Nimet-i İslam)
İbni Abbas hazretleri bildiriyor ki:
Resûlullah Efendimiz (sallallahü aleyhi ve sellem) yatsıdan sonra, vitirden önce, 20 rekât namaz kıldıktan sonra, (Ramazanda yirmi rekât teravih namazı kılanın, yirmi bin günahı affolur) buyurdu. (İbni Ebi Şeybe)
Teravihin 20 rekât oluşu ve cemaatle kılınması, hadis-i şerifle bildirilmiştir. Sünnet olduğu Eshab-ı kiramın icmaı ile sabittir. (Merakıl-felah şerhi)
Teravih namazı iki veya dört rekâtta bir selam verilerek kılınır, fakat iki rekâtta bir selam vermek daha iyidir.
Ta’dil-i erkân, Hanefî’de vacib, Şâfiî’de ise farzdır. Bunun için ta’dil-i erkâna riayet etmeli, teravihi hızlı kılmamalıdır...
Teravih namazına kalkarken ve teravih bitince okunacak dualar vardır.
Başlarken şu dua okunur:
“Sübhane zil mülki vel melekût. Sübhane zil izzeti vel azameti vel celali vel cemali vel ceberût. Sübhanel melikil mevcûd. Sübhanel melikil ma’bûd. Sübhanel melikil hayyillezi la yenamü ve la yemût. Sübbûhun kuddûsün Rabbüna ve Rabbül melaiketi verrûh. Merhaben, merhaben, merhaba ya şehre Ramezan. Merhaben, merhaben merhaba ya şehrel-bereketi vel gufran. Merhaben, merhaben, merhaba ya şehret-tesbihi vet-tehlili vez-zikri ve tilavet-il Kur’ân. Evvelühû, ahiruhû, zahiruhû, batınühû ya men la ilahe illa hû.” (Ramazanın onbeşinden sonra, “merhaben, merhaben...” yerine “elveda, elveda...” denir.)
Her dört rekatta selam verince şu dua okunur:
“Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala Âli seyyidina Muhammed. Biadedi külli dain ve devain ve barik ve sellim aleyhi ve aleyhim kesira.”
Teravih bitince de yukarıdaki dua üç defa okunur ve üçüncüsünde (kesira) yerine (kesiran kesira) denir. Devamında da şu dua okunur:
“Ya Hannan, ya Mennan, ya Deyyan, ya Burhan. Ya Zel-fadlı vel-ihsan nercül-afve vel gufran. Vec’al-na min utekai şehr-i ramezan bi hurmetil Kur’ân.”
Allahü teala, cümlemizi Ramazan-ı şerifin feyzinden ve bereketinden istifade edenlerden eylesin. Âmin...
Ahmet DEMİRBAŞ
 
Ramazan ayı çok şereflidir
 
Ebû Nuaym Gazzî hazretleri Şafiî mezhebi fıkıh âlimlerindendir. 770 (m. 1368)’de Filistin’de Gazze’de doğdu, 822 (m. 1419)’de Mekke-i mükerremede vefât etti. Bir dersinde buyurdu ki:
Mübarek ramazan ayı, çok şereflidir. Bu ayda yapılan, nafile namaz, zikir, sadaka ve bütün nafile ibadetlere verilen sevap, başka aylarda yapılan farzlar gibidir. Bu ayda yapılan bir farz, başka aylarda yapılan yetmiş farz gibidir. Bu ayda bir oruçluya iftar verenin günahları affolur. Cehennemden azat olur. O oruçlunun sevabı kadar, ayrıca buna da sevap verilir. O oruçlunun sevabı hiç azalmaz. Bu ayda, emri altında bulunanların, işlerini hafifleten, onların ibadet etmelerine kolaylık gösteren âmirler de affolur, Cehennemden azat olur. Ramazan-ı şerif ayında, Resûlullah, esirleri azat eder, her istenilen şeyi verirdi. Bu ayda ibadet ve iyi iş yapabilenlere, bütün sene bu işleri yapmak nasip olur. Bu aya saygısızlık edenin, günah işleyenin bütün senesi, günah işlemekle geçer. Bu ayı fırsat bilmeli, elden geldiği kadar ibadet etmelidir. Allahü teâlânın razı olduğu işleri yapmalıdır. Bu ayı, ahireti kazanmak için fırsat bilmelidir. Kur’an-ı kerim, ramazanda indi. Kadir gecesi, bu aydadır.
Ramazan-ı şerifte, iftarı erken yapmak, sahuru geç yapmak sünnettir. Resûlullah bu iki sünneti yapmaya çok önem verirdi. İftarda acele etmek ve sahuru geciktirmek, belki insanın aczini, yiyip içmeye ve dolayısıyla her şeye muhtaç olduğunu göstermektedir. İbadet etmek de zaten bu demektir. Hurma ile iftar etmek sünnettir. Bu ayda, her gece, Cehenneme girmesi gereken, binlerce Müslüman affolur, azat olur. Bu ayda, Cennet kapıları açılır. Cehennem kapıları kapanır. Şeytanlar, zincirlere bağlanır. Rahmet kapıları açılır. Ramazan-ı şerifte, oruç tutmak çok sevaptır. Özürsüz oruç tutmamak büyük günahtır. Hadis-i şerifte, “Özürsüz, ramazanda bir gün oruç tutmayan, bunun yerine bütün yıl boyu oruç tutsa, ramazandaki o bir günkü sevaba kavuşamaz” buyuruldu. (Orucu kazaya bırakmayı mubah kılan dînî bir mazeret varsa, o zaman ramazan orucunu kazaya bırakmak günah olmaz.)
 
VEHBİ TÜLEK
YORUMLAR