15.03.2018 09:50
2018 ALES Başvuru Ücreti Ne Kadar? ALES Başvurusu Nasıl Yapılır? (ALES Başvurusu ne zaman bitiyor)

2018 ALES başvuruları başladı. Peki ALES başvurusu nasıl yapılır? ÖSYM tarafından açıklanan ALES için başvuru tarihleri 7 Mart 2018 ile 15 Mart 2018 arasında. 2018 ALES başvuru ücreti ne kadar, hangi bankaya ödenecek? ÖSYM, ALES başvuru ücreti ise 100 TL olarak belirlendi. ALES başvurusu ne zaman bitiyor? İşte 2018 ALES başvuruları hakkında merak edilenler

ALES başvurusu nasıl yapılır, 2018 ALES başvuru ücreti, ALES başvurusu ne zaman bitiyor? sorularınızın cevabı burada. ALES başvuruları 7 Mart’ta başladı. Sınava girecek olan adaylar 15 Mart’a kadar başvurularını yapabilecekler. Peki ALES başvurusu nasıl yapılır, hangi bankaya ücret ödenecek? Başvuru işlemlerini tamamlayıp sınav ücretini ödeyenler, sınava girebilecek. ALES başvuru ücreti ne kadar? İşte 2018 ALES başvuruları hakkında merak ettikleriniz

ALES NE ZAMAN?
ALES, ÖSYM tarafından her yıl ilkbahar dönemi ve sonbahar dönemi olarak 2 defa düzenlenir. ALES ilkbahar dönemi, 6 Mayıs’ta yapılacak. Sınavdan birkaç gün önce sınav giriş belgesi Adayların sınav sonuçları ise 7 Haziran’da ÖSYM internet sitesinden ilan edilecek. 

ALES BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ

ALES SINAV BAŞVURU BİLGİLERİ
Başlangıç Tarihi :07.03.2018 10:00
Bitiş Tarihi :15.03.2018 23:59
Sınav Ücreti:100,00 TL

ALES BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? 
ALES için başvuru işlemleri, ÖSYM’nin aday işlemleri sisteminden yapılır. Başvuru yapacak olan adayların sistemde güncel yani son 50 ay içerisinde çekilmiş fotoğraflarının bulunması gerekir. Güncel fotoğrafı bulunmayan adaylar, sınav kılavuzunda yer alan başvuru merkezlerinden başvurularını yapabilirler. 

Sınav başvuru işlemini yapan adaylar, sınav ücretlerini de ödeyerek başvurularını tamamlayabilirler. 
 
ALES BAŞVURUSU NE ZAMAN BİTİYOR?
2018 ALES ilkbahar dönemi başvuru tarihlerini sizlerle paylaşıyoruz. ÖSYM'nin yayınlamış olduğı ALES başvuru kılavuzunda yer alan bilgilere göre, başvurular 7-15 Mart 2018 tarihleri arasında yapılabilecek.

ALES BAŞVURU ÜCRETİ NASIL ÖDENİR?
 ALES başvuru ücreti için belirlenen ücret 100 Türk Lirası, geç başvuru ücreti ise 150 Türk Lirası’dır. 7-15 Mart tarihleri arasında başvurusunu yapamayan adaylar geç başvuru ücreti öderler. ALES sınav ücretinin ödeme seçenekleri;
- Akbank tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’DEN başvuracak adaylar hariç)
- Albaraka Türk Katılım Bankası tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’DEN başvuracak adaylar hariç)
- Finansbank tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’DEN başvuracak adaylar hariç)
- Kuveyt Türk Katılım Bankası tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’DEN başvuracak adaylar hariç)
- Halkbank ATM, internet bankacılığı ve tüm şubeleri,
Bu seçenekler dışında, ÖSYM’nin ‘Ödemeler’ alanı kullanılarak da ödeme gerçekleştirilebilir. 
 

ALES GEÇ BAŞVURU NASIL YAPILIR?
ALES başvurusu için belirlenen süre 7-15 Mart tarihleri arasıdır. Bu tarihler arasında başvuru yapmayan ya da başvurularını tamamlamayan adaylar geç başvuru günü olan 28 Mart’ta başvuru yapabilirler. Geç başvuru gününün diğer başvuru günlerinden farkı ücreti ve ücretin ödeme yöntemidir. Ücret olarak 150 Türk Lirası ödenir ve ödeme sadece ÖSYM’nin ‘Ödemeler’ alanı üzerinden kredi kartı ya da banka kartı ile yapılabilir. 
 
SINAV GİRİŞ BELGESİ NASIL ALINIR? 
 
Sınav başvurusu yapan adaylar için sınav giriş belgeleri sınavdan yaklaşık 10 gün öncesinde oluşur. Sınav giriş belgeleri yayınlandıktan sonra, ÖSYM’nin aday işlemleri sistemine T.C. kimlik numarası ve aday şifresi ile giriş yapılarak belgenin yazıcıdan çıktısı alınabilir.

YORUMLAR