11.07.2018 15:17
2018 DGS giriş belgeleri yayınlandı | DGS giriş belgesi sorgulama ( DGS giriş yerleri belli oldu mu?)

ÖSYM'nin 21 Temmuz'da yapacağı Dikey Geçiş Sınavı’nın giriş belgeleri yayınlandı. Sınav yerini merak eden önceden gidip bakmak isteyenler merak içinde bekliyordu. DGS'ye gireceğiniz yeri haberimizden kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

2018 DGS giriş belgeleri yayınlandı. ÖSYM internet sitesinden duyurdu. 21 Temmuz'da ön lisans olan eğitim seviyelerini lisans seviyesine yükseltmek amacı ile DGS sınavına girecek.  2018 DGS'ye başvuran adaylar DGS giriş yerleri belli oldu mu? diye merakla bekliyordu. DGS'ye girecekleri bina ve salon belli oldu. Önceden gidip gireceği yeri görmek isteyenler DGS giriş belgesi sorgulamaya başladı. İşte DGS giriş belgesi sorgulama

DGS GİRİŞ BELGESİ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYIN

Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren sınava giriş belgesine, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile ulaşabilecek.Adaylar, 2018-DGS için saat 10.00’dan sonra sınav binalarına alınmayacak.

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) NEDİR?

DGS yani dikey geçiş sınavı ön lisans mezunlarının girebileceği ve 4 yıllık lisans programlarına geçiş yapabilmeyi sağlayan bir sınavdır. DGS’ye girebilmek için bir meslek yüksek okulu veya açık öğretim ön lisans programından mezun olmak gerekir. Eğer son sınıftaysanız ve staj çalışmanızı tamamlamışsanız da DGS’ye girebilirsiniz. Eğer yurt dışındaysanız (KKTC dahil) ve DGS’ye girmek istiyorsanız yine bir meslek yüksek okulu veya dengi bir okuldan mezun olmanız gerekmektedir. Açık öğretim ön lisans veya meslek yüksek okulu mezunu olup kendi bölümünüzde bir açık öğretim lisans programına yerleşmek istiyorsanız DGS’ye girmenize gerek yok çünkü kendi alanınızdan açık öğretim lisans programlarına sınavsız geçiş hakkınız bulunmaktadır.

DGS eşit ağırlık türünde bir sınavdır ve sorular hem sayısal hem de sözel ağırlıklıdır. 120 sorudan oluşan sınavın 60 sorusu sayısal 60 sorusu sözeldir. Her bölümde 10’ar tane mantık sorusu bulunur. Sınavda 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir, yanlışlar ilgili bölümlerin doğrularını götürür (sayısal için yapılan 4 yanlış sayısaldan 1 doğruyu götürür). Sınav için adaylara verilen süre ise 140 dakikadır.

Sınav başvuruları genelde Nisan ayı içerisinde meslek yüksek okulların müdürlüklerinden, ÖSYM il sınav yöneticiliklerinden ve AÖF bürolarından yapılmaktadır. Sınav tarihi ise genelde yazın Temmuz ayının 2. veya 3. Haftasın da üniversitelerin rektörlüklerinin bulunduğu şehirlerde (KKTC için Lefkoşa) yapılır.

Her üniversite dikey geçiş için %10’luk bir kontenjan ayırmak zorundadır. Bu sayı her bölüm için en fazla 5-10 kişi arası kontenjana denk geliyor. Bu sayının azlığı DGS rekabetini daha da artırmaktadır.

Sınava girecek adaylar herhangi bir kısıtlama olmadan istedikleri kadar sınava girebilirler. Bir önceki yıl girip kazanmış olsanız bile bir sonraki yıl sınava girişinizde puan kesintisi söz konusu olmaz. Sınavdan sonra başlayan tercih döneminde adayların 30 tercih hakları bulunur. Tercihlerinizi mezun olduğunuz bölüme göre YÖK’ün belirlediği bölümlere göre yapabilirsiniz.

 

YORUMLAR