13.10.2017 06:29
Ünlü olmak tercihim değildi

“Müzikte başarılı olmaya çalıştım. Halkımız, bana ünlü olduğumu sokağa çıktığım zaman hissettirdi...”

Ünlü ses sanatçısı, söz yazarı ve bestekâr Orhan Gencebay, Medicana International İstanbul Hastanesi ile Yaşam Dergisi iş birliğiyle düzenlenen “Yaşam Tadında Aylık Buluşmalar” etkinliğinin bu ayki konuğu oldu. Hastanenin Beylikdüzü şubesinde gerçekleşen etkinlikte konuşan Gencebay, bestelerinde bir insanın hissettiği bütün duyguları anlatmaya çalıştığını ve tek hedefinin bu olduğunu söyledi.
Gencebay, 50 yıldır müzik dünyası içinde yer aldığını belirterek “Her şeye yeniden başlamış gibiyim. Bu kadar yıl hep kendi bestelerimi okudum. Sözü yüzde 90 bana, müzikleri ise yüzde yüz bana aittir. Hep kendimi yönettim. Çalışmalarım uzun zaman böyle oldu. Bugüne kadar bana en büyük gücü halkımızın ilgisi verdi. Halkımızla yaptığımız gönül alışverişiyle kendimi yönlendirdim, hep tazeledim” dedi.
Hiçbir zaman şöhret olmak için çalışmadığının altını çizen Gencebay, şunları kaydetti: Ben müzik adamıyım dedim. Müzikte başarılı olmaya çalıştım. Bu arada ünlü oldum. Hep bunu söylerim. Ünlü olmak benim tercihim değildi. Müziğin bütün işlevlerini yerine getirdim. Söz yazarlığı, bestecilik, aranjörlük, enstrümanistlik, ses, saz yorumculuğu ve düşünürlük. Ben bütün bunların hepsini yapmaya çalıştım. Hatta sazımda daha iyi olduğum zamanlarda, çok emek verdiğim için zaman zaman virtüöz diye anıldım. Sevenlerimin ilgisi bana büyük bir mutluluk verdi. 

Sevim Emre eserimi haczetti!

Farklı projeler üzerinde çalıştığına vurgu yapan Gencebay, yeni bir albüm hazırlığı içinde olduğunu sözlerine ekledi. Eşi Sevim Emre’nin de yakın zamanda single çıkaracağını dile getiren Gencebay “Büyük bir heves ve istekle çalışıyor. Kısa bir süre 3 ay da olsa Türk sanat müziği solistliği yapmış. Sonra galiba ben engel oldum. O da beni, aşkını tercih etti. Bugünlere geldik ve şu anda albümü için bir eserimi haczetti” dedi. 

YORUMLAR