12.01.2018 15:51
Erdoğan: Artık doktoradan sonra yardımcı doçentlik olmayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Marmara Üniversitesi kuruluş yıldönümü etkiliğinde konuştu. Yardımcı doçentlikle ilgili şikâyetler bulunduğunu belirten Erdoğan, "Bu ara unvanı ortadan kaldırıp doktoradan doğrudan doçentliğe geçilebilecek bir çalışma yapalım. Önümüzdeki hafta parlamentoya gönderilecek ve böylece bu sorunu da çözeceğiz'' dedi. Dershaneler konusuna da değinen Erdoğan, bakanları defalarca uyardığını ve ilk talimatının dershanelerin kapatılması olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  İstanbul Sultanahmet'teki Marmara Üniversitesi Rektörlüğü binasında Marmara Üniversitesi'nin 135. kuruluş yıldönümü etkinliğinde konuştu.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

''Maltepe ve Göztepe'deki külliyelerimizle ilgili çalışmaları yakından takip ediyorum. Hele hele Maltepe 2 bin 200 2 bin 300 dönüm civarında bir arazi üzerinde şu anda projenin son halini de kendilerinden göreceğim bakacağız. Maltepe'deki yer bittiği zaman Marmara Denizi'ne nazır ve külliye olarak bütün birimlerini büyük ölçüde bir araya toplayan üniversitesi olması bakımından bir külliye meydana gelmiş olacaktır. Bütün mezunlarımızın da seferber olması lazım. Türkiye'nin dünyanın en iyi 500 üniversitesi listesine onlarca kurumla girmesi lazımdır. Maltepe bittiği andan itibaren Marmara Üniversitesi dünyadaki ilkler arasındaki yerini de alacaktır. Türkiye'nin geçtiğimiz 15 yılda yaşadığı büyük dönüşüm tarihi reformların en müşahhaz örneklerini görebileceğimiz alanlardan biri de yükseköğretimdir."

"YILLAR BOYUNCA İLK TALİMATIM DERSHANELERİN KAPATILMASI OLDU"

"Dershaneleri ele geçiren FETÖ zihniyeti bu şekilde en parlak öğrencileri devşirebileceği bir zemin oluşturdu. Yıllar boyunca her Millî Eğitim Bakanı'na ilk talimatım dershaneleri kapatın olmuştur. Buna rağmen dershanelerin varlığının sürdürmesi sağlanmıştır. Türkiye'nin 17-25 Aralık ve 15 Temmuz darbe girişimlerine giden yolu dershane tartışmaları üzerinden takip etmek mümkündür. FETÖ, bu milletin çocuklarına yaptığı kötülükle geleceğimizi gasbetmiştir. Geleceğimizi çalmıştır ve bu ümmeti parçalamıştır."

YARDIMCI DOÇENTLİK KALKACAK

"Yardımcı doçentlikle ilgili çeşitli şikâyetler vardı. Yakın çevremde ahbaplarım akrabalarım var. Dinlediğimde ben de tatmin olmazdım. Yardımcı doçençliğin siyasi bir karar olduğunu bilirdim. Gönül almak. Bunun için yapıldığı belliydi. Bu ara unvanı ortadan kaldırıp doktoradan doğrudan doçentliğe geçilebilecek bir çalışma yapalım. YÖK Başkanına bu talimatı verdik. Önümüzdeki hafta parlamentoya gönderilecek ve böylece bu sorunu da çözeceğiz. Artık doktoradan sonra yardımcı doçentlik olmayacak. Doktoradan kazanan doçenliğe gidecek.''

YORUMLAR