10.07.2018 08:57
Yeni Kabinede Kimler olacak? 2018 Yeni Kabine Listesi, Yeni Bakanlar (Yeni Kabine Tam Liste )

Yeni kabinede kimler olacak? 2018 yeni kabine listesi merak ediliyordu. Yeni bakanlar belli oldu mu? Bugün TBMM’de tarihî bir gün yaşandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM’de yemin ederek yeni sistemin “ilk başkanı” olarak görevine başladı.

TBMM'de bugün tarihi bir gün yaşandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün 16:30'da yemin etti ve yeni bir dönemi resmen başladı. Yeni kabinede kimler olacak? 2018 yeni kabine listesinde kimler var? Yeni bakanlar açıklandı mı? 

Milletvekilleri TBMM'de ant içti, Türkiye farklı bir döneme ilk adımı attı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün 16.30'da yemin ederek yeni dönemi resmen başlattı. TBMM’de yapacağı yemin töreninin ardından mazbatasını alacak olan Erdoğan, TBMM’deki tören sonrası Anıtkabir’i ziyaret etti.

Yeni kabinede KİMLER olacak? İsim isim yeni kabine listesi (2018 yeni bakanlar kim oldu ) Yeni kabinede KİMLER olacak? İsim isim yeni kabine listesi (2018 yeni bakanlar kim oldu ) Yeni kabinede kimler olacak? 2018 yeni kabine listesi açıklandı mı? Yeni bakanlar kimler oldu? Büyük merakla bekleniyor. Yeni kabine açıklandı mı ve yeni bakanlar belli oldu mu? Bugün TBMM’de tarihî bir gün yaşanacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM’de yemin ederek yeni sistemin “ilk başkanı” olarak görevine başlayacak.

YENİ KABİNE BELLİ OLDU (TIKLA-ÖĞREN)

Yeni kabine ve kabinedeki isimlere dair bilgiler | Yeni Kabine Tam Liste Yeni kabine ve kabinedeki isimlere dair bilgiler | Yeni Kabine Tam Liste Yeni kabine ve kabinedeki isimlere dair bilgiler burada.

KÜLLİYE’DE GÖRKEMLİ TÖREN
Damla Peker'in haberine göre; Anıtkabir ziyaretinin ardından akşam Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’ne geçişe özel Külliye’de görkemli bir tören düzenlendi. Tören için 22 ülkenin Cumhurbaşkanı ile 17 Başbakanı Ankara’da olurken; Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Meclis Başkanı düzeyinde de katılım oldu.

HAZIRLIKLAR TAMAMLANDI
Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan da tören öncesi külliyenin son fotoğrafını "Misafirlerimiz için hazırız" mesajıyla paylaştı.YABANCI KONUKLAR ANKARA'YA GELİYOR
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenecek "Cumhurbaşkanlığı Göreve Başlama Töreni"ne katılacak yabancı konuklar, Ankara'ya gelmeye başladı.
Törene katılmak için Türkiye'ye gelen ilk devlet başkanlarından biri Ekvator Ginesi Cumhurbaşkanı Teodore Obiang oldu. 
Ceiba Intercontinental adlı uçakla saat 08.35'te Ankara'ya varan Obiang, Esenboğa Havalimanı'nda askeri törenle karşılanarak havalimanının şeref salonunda misafir edildi. 
Kongo Cumhuriyeti Meclis Başkanı Isidore Mvouba da törene katılmak için sabahın erken saatlerinde Ankara'ya ulaştı. 

RESEPSİYON VERECEK
Erdoğan, Külliye’deki “yeni sisteme geçiş” töreninin ardından iş, sanat ve spor camiasından davetlilere resepsiyon verecek. 15 Temmuz şehit yakınları ve gaziler, STK’lar, Meclis’te grubu oluşan siyasi partilere de davet gittiği öğrenildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Külliye’den vatandaşlara da hitap etmesi ve yeni dönemle ilgili mesajlar vermesi bekleniyor.

YENİ KABİNEYİ AÇIKLAYACAK
Törenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni sistemin ilk Cumhurbaşkanı olarak akşam saat 21.30'de yeni kabineyi açıklayacak. Böylece, Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi de resmen başlamış olacak. Aynı gün ilk Cumhurbaşkanlığı KHK'sı da yayınlanacak. Erdoğan, salı günü devlet geleneğine uygun şekilde ilk yurt dışı ziyaretini, dost ve kardeş ülkeler Azerbaycan ile KKTC’ye gerçekleştirecek.

Barzani 'tamir'e geliyor
Ankara'daki tarihî yemin törenine çok sayıda yabancı lider katılacak. Onlardan en dikkat çekeni Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani olacak. Barzani'nin ziyareti, Kuzey Irak'ta 25 Eylül 2017 tarihinde gerçekleştirilen ve Türkiye'nin ambargo koymasıyla sonuçlanan "bağımsızlık referandumu"ndan sonra ilişkilerin yumuşayacağı anlamına geliyor. Barzani yönetimi, Türkiye'nin 'neticesi kötü olur' uyarılarına rağmen referanduma gitmiş ve bedelini ekonomik izolasyonla ödemişti. Kısa sürede memurların maaşını bile ödeyemez duruma düşen Erbil yönetimi, Ankara ile tekrar yakınlaşmak istemiş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Barzani'ye randevu vermediği konuşulmuştu. Geçtiğimiz hafta seçim zaferinden dolayı Erdoğan'ı arayıp tebrik eden Neçirvan Barzani, aradığı 'tamir' fırsatını da bulmuş oldu. Zaman zaman terör örgütü PKK aleyhine Ankara'nın hoşuna gidecek açıklamalarda da bulunan Barzani, bugün hem Erdoğan'ın yemin törenini izleyecek hem de ilişkileri düzeltmenin yollarını arayacak.

Külliye'deki törene katılacak liderlerden bazıları şöyle:
Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev
Gürcistan Cumhurbaşkanı Margvelashvili
Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko
Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge İvanov
Moldova Cumhurbaşkanı Igor Dodon
Bosna Hersek Başkanlık Konseyi Başkanı İzzetbegoviç
Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi
Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin
Kırgızistan Cumhurbaşkanı Jeenbekov
Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde
Zambia Cumhurbaşkanı Edgar Lungu
Gine Bissau Cumhurbaşkanı Jose Mario Vaz
Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah
Moritanya Cumhurbaşkanı Abdel Aziz
Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı
Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev

Mesaisine NATO ile başlayacak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Meclis’te yemin edip kabinesini açıkladıktan sonra diplomasi başlığına yoğunlaşacak. Erdoğan önce gelenekler çerçevesinde KKTC’ye ve Azerbaycan’a ziyaretlerini gerçekleştirecek, ardından da NATO Zirvesinde dünya liderleri ile bir araya gelecek.
Milletin desteğini aldıktan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uluslararası kamuoyu önündeki ilk mesajlarını vereceği toplantı ise NATO zirvesi olacak.
Erdoğan, Brüksel'de 11-12 Temmuz tarihlerinde yapılacak zirvede, ABD Başkanı Donald Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İngiltere Başbakanı Theresa May başta olmak üzere birçok NATO ülkesinin liderleriyle bir araya gelecek ve ikili görüşmeler yapacak.
Görüşmelerde, bazı NATO ülkelerinin PKK'nın Suriye kolu YPG'ye verdiği destek ve Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400 savunma füzeleri konularının ele alınması öngörülüyor.
Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani ile de tek tek görüşmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, NATO'daki liderler zirvesine Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi'nin yeni kabinesinden bazı isimlerle katılması bekleniyor.
Bu kapsamda Erdoğan'a zirvede eşlik edecek yeni kabinedeki dışişleri, millî savunma ile enerji ve tabii kaynaklar bakanlarının bulunması planlanıyor. Öte yandan, Cumhurbaşkanı Yardımcılarının da Erdoğan'a eşlik etmesi öngörülüyor.  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın da Brüksel'deki NATO zirvesine katılan lider eşleri için düzenlenen programlara iştirak etmesi planlanıyor.

YORUMLAR