İftara kalan zaman
19:04:00

Medine'de iftar bir başkadır

Medine'de iftar bir başkadır

Medine’de asr-ı saadetten günümüze kadar iftar sofraları kurma yarışı devam ediyor.

Sofra kuran Medineliler ise “Bu bizim değil Peygamber sofrasıdır” diyor. Bazı sofra sahipleri sofra yerlerini nesilden nesle taşıyor ve bu sofraların yaşı 50, 70 bazıları da 90 seneyi bulabiliyor. Mescid-i Nebevi’de sofra açmak için özel izin almaya gerek yok, ancak mescid yetkililerinin belirledikleri yerlerde sofra kurulabiliyor. Sofrayı kuran Medine’nin ileri gelenleri, isimlerinin duyulmasını istemiyor. Müslümanlar, iftar ve namaz öncesi Babü’s-Selam (Selam Kapısı)’dan geçerek önce Efendimizi selamlıyor. Mescid-i Nebevi’nin içindeki sofralarda genellikle; hurma, zemzem, Arap kahvesi, yoğurt, değişik baharatlardan toz şeklinde hazırlanan dukka ve ekmek ikram ediliyor. Dış avlularda kurulan sofralarda ise pilav, tavuk gibi sıcak yemeklerin yanı sıra meyve de yer alıyor.
Sofraların başında duran genç, yaşlı ve çocuklar yanlarından geçen herkesi kendi sofrasına davet konusunda ısrar ediyor.

 

04.06.2017 - 07:58

Günün Yemeği
Emrah Fandaklı’yla Şefin Ramazan Lezzetleri TGRT Haber ve TGRT EU’da

Taze Otlu Domates Çorbası Soğan Kebabı İncir Uyutma Reyhan Şerbeti Taze Otlu Domates Çorbası 1 kg domates 4-5 sarımsak 1 kırmızı soğan 3-4 dal taze kekik 2 dal taze biberiye maydanoz taze fesleğen tuz, karabiber, zeytinyağı çıt..