İmsak'a kalan zaman
05:34:00

Yardımını ölene kadar gizledi

Yardımını ölene kadar gizledi

Hazreti Ömer ve Abdürrahman bin Avf her gece şehri dolaşır, ihtiyaç sahiplerine, yetimlere, ihtiyarlara yardımlarda bulunurlardı.

Hazreti Ömer ve Abdürrahman bin Avf her gece şehri dolaşır, ihtiyaç sahiplerine, yetimlere, ihtiyarlara yardımlarda bulunurlardı. Ancak Hazreti Ömer’in Abdürrahman bin Avf’a pek sözünü etmediği ancak geceleri devamlı uğradığı bir mahalle vardı. Abdürrahmân bin Avf, Hazreti Ömer’in vefatından sonra bir gece o mahalleye varıp, o eve girdi ve bir ihtiyâr kadınla karşılaştı. O ihtiyar kadın Hazreti Ömer’in dünyadan göçtüğünü öğrenince bir ah çekip, bayıldı. Sonra aklı geri geldi. Dedi ki; “Ey Allah’ım! Bana yardımda bulunan Ömer’i affet” Abdürrahman bin Avf, ne yardım ederdi diye sorunca; o ihtiyar kadın, “Gündüz vakti üzerimi kirletirdim. Kirlenmiş elbisemi yıkar, beni temizlerdi. Bana yiyeceklerden ne nesne gerek ise getirirdi” dedi. Abdürrahman bin Avf, “Ey hatun! ben Ömer’in yâriyim. Eğer o gittiyse ben sağım. Bende Ömer’in yaptığı işleri yapayım” deyince ihtiyar kadın, “Ömer’in yerini kim tutabilir. Ben o hastalığı Ömer’in yardımı ile çekerdim. Ya Rabbi, benim ruhumu kabz eyle ki, ben Ömer’siz ömür istemem” der demez, o saat duası makbul olup dünyadan göç etti.

12.06.2017 - 07:22

Günün Yemeği
Emrah Fandaklı’yla Şefin Ramazan Lezzetleri TGRT Haber ve TGRT EU’da

Taze Otlu Domates Çorbası Soğan Kebabı İncir Uyutma Reyhan Şerbeti Taze Otlu Domates Çorbası 1 kg domates 4-5 sarımsak 1 kırmızı soğan 3-4 dal taze kekik 2 dal taze biberiye maydanoz taze fesleğen tuz, karabiber, zeytinyağı çıt..