Hakkı Arslan

Şöyle de sorabiliriz, macera mı, fırsatçılık mı, ihanet mi, egoizm mi?..
Barzani'nin çılgınlığından bahsediyorum.
 
- Başta komşular olmak üzere bütün dünyaya BLÖF mü yaptı? Bunun cevabı aslında belli artık, çünkü referandum tarihi geldi çattı. Bütün dünyaya karşı koydu, direndi, hatta inat etti.
 
- Bilindik bütün önyargılara göre, Barzani böyle bir işe tek başına kalkışamaz. Öyleyse kimin sözüyle yapıyor, kime güveniyor? Referanduma tek destek çıkan ülke İsrail olduğuna göre İsrail'e güveniyor diyebiliriz, fakat İsrail de sonuçta birilerinin maşası değil mi?
İngiltere, ABD gibi batıdaki ağababalarına güveniyorsa eğer, onlar da karşı çıktı. Fakat doğrusu ben onların ne tarafta olduklarını anlayamıyorum. Çünkü onlara güvenilmez. Barzani'ye "hayır yapma" derler ama el altından "sen yine bildiğini yap" diyebilirler. İşte bunun adı İHANETtir. Türkiye'ye ihanet, yıllardır her dara düştüğünde yardım için dilendiği Sayın Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan'a ihanet.
 
- En iyimser ihtimal, yıllardır istikrarla devam ettirdiği Türkiye dostluğunun devam ettiğini kabul edip, Türkiye'ye "Ben sana yolu açayım sen gerisini hallet" demesidir. Yani uluslararası meşru altyapıyı hazırlamasıdır.
Bu hakikaten tarihi bir PAS olur. Fakat tarihi bir gol olur mu, inşallah göreceğiz.
Şimdilik hâlâ hayal gibi dursa da, Barzani'nin bağımsızlığını kazanıp Türkiye'ye iltihak etmesi küçük de olsa ihtimal dahilinde konuşulur oldu.
 
- Fakat mevcut gerçekte var olan şudur ki; Barzani'nin tüm dünyayı karşısına alarak, sadece İsrail gibi, "uluslararası meşrûiyeti dahî" tartışılır bir devletin desteği ile bağımsız Kürdistan hayallerine kapıldı. Yeni ülkenin -eğer gerçekten bağımsız olursa, olabilirse- Kürdistan değil "küçük İsrail" olacağında hemen hemen tüm dünya hemfikir. Tabii İsrail'in hâyâli elbette küçük değildir.
 
- Böyle değerli toprakları Barzani'ye yedirmeyeceklerini Barzani de biliyor olduğuna göre o zaman bu olsa olsa CİNNETtir. Belki Kuzey Kore'den önce 3. Dünya Savaşı'nın kıvılcımını çakacak bir cinnet.
 
- Artık yaşlanmış ve ölüme kendini yakın hisseden Barzani'nin "Kürtlerin ebedî lideri" sıfatıyla anılmak için, bir nevi harakiri veya altın vuruş yapması da olabilir. Bunun adı aslında egoizmdir. Hiç hafife almamak lazım, tarih egoist krallar yüzünden ne savaşlar gördü. Hitler'den daha açık örnek vermeye gerek var mı?
 
- Son iki yüz yılın iflâh edilemez hastalığı milliyetçilik, kavimcilik, kabilecilik ve hatta ırkçılık da belki bir sebeptir. Her takımın holigan taraftarı eşit derecede çirkin olduğu gibi, her milletin ırkçıları da çirkindir. Kürt milliyetçiliği diye bir şey de var.
 
- Bakarsın oldu bitti ile, bir taşla iki kuş vurup, hakikaten de çocukluğundan beri hayalini kurduğu bağımsız Kürdistan'a bir adım daha yaklaşmış olur. Buna hayalcilik veya fırsatçılık diyebiliriz.
 
- Aslına bakılırsa tüm dünya kamuoyunda Barzani'nin ne niyeti ne de hedefi tam olarak anlaşılabilmiş değildir. Kerkük'ü bile içine alan hegemonyanın Barzani için beş beden büyük olduğu apaçık ortadadır.
 
- Bütün bunlara rağmen, Türkiye için bu belki de tekrar ele geçmeyecek tarihi bir fırsattır.
Misakı Milli'den, millî şuurdan geçmişimizden, milli hayallerimizden, hiçbir şeyden haberi olmayan ve aslında Türkiye'nin eskisi gibi 5. dünya ülkesi olmasını tercih edecek insanlar güruhu zaten en baştan buna karşıdırlar bu belli.
Türkiye kim ki diyecekler, Türkiye'nin böyle bir hakkı olmadığını bile savunacaklar
Macera diyecekler, fırsatçılık diyecekler, felaket diyecekler, intihar diyecekler. Her konuda olduğu gibi gerekirse açık açık düşman safına geçecekler.
 
- Ama Ben inanıyorum ki devlet aklı yıllardır, en azından aylardır hepsini düşünmüştür ve inşallah milletimiz için memleketimiz için en hayırlı olan kararı verecektir.
 
Adına ne derlerse desinler, ben bir Müslüman Türk vatandaşı olarak, devletimin emrettiği her işe, her cepheye koşmaya cân-ı gönülden hazırım. Eğer benim gibi milyonlar varsa -ki var- o zaman endişeye gerek yok.
Ne diyordu Başkomutanımız; "Ya Allah, Bismillah!.."