Yetenekli Kalemler

AİLE-ÖĞÜT
Gönülsüz ev sahibi: “Susuz musun uykusuz musun?” Arsız misafir: “Çeşme başında uyudum!..”
 
Yapabilir misin?
 
Yorulmuşluğum ruhsal olmaktan çıkalı çok oldu aslında. Artık sadece kalbim ağrımıyor mesela. Gözlerim ağlayamıyor, canım acıyamıyor ve ben eskisi kadar yanmıyorum hiçbir şeye. Aslında hissizleşmekten de çok daha ötesi şu yaşadığım duygu karmaşası. Bazı zamanlar olur ya hani artık hiçbir şeye tahammülümüz kalmaz her söylenene alınır, her söze kırılır ve herkese küsmek için bahane arar oluruz. İşte ben şu anda tam da bunu yaşıyorum. Daha doğrusu yaşıyordum. Çok sonra şunu fark ediyorsunuz ki canınızı yakan şey yaşadıklarınız değil yaşatanlar.
Bir zaman sonra insanlara eskisi kadar çok güvenmemeyi öğreniyorsunuz hatta hiç güvenmemeyi… Kimsenin size duvarlar örmesine izin vermeyin ben öyle yapıyorum mesela. Asla yapamazsın dedikleri şeyleri yapabilmek için çok çalışıyorum sırf yapabilmek ve ‘bak gördün mü yaptım işte’ demenin sonsuz mutluluğunu yaşamak için. Siz de yapabilirsiniz eminim bundan. Tüm dünya üzerinize geldiğinde kendi çizginizi çizebilir ve artık ‘dur!’ diyebilirsiniz onlara. ‘Yapamam’ demek yok, ‘ben yaparım tabii ki’ demek var.
Hiç tanımadığınız, yüzünü dahi görmediğiniz birinin atıp tutmaları gibi gelebilir tüm bunlar size. Ama inanın gerçeği söylüyorum. İmkânsız değil diyorum yapılabilir diyorum. Evet, herkes aynı şeyleri yaşamaz aynı yollardan geçmez doğru ama ben bile yapabildimse siz çok daha iyisini yaparsınız. Şu bilgisayarı her elime alıp her size yazı yazdığımda yaşadığım şey mutluluktan çok daha öte, bundan emin olabilirsiniz. Daha önce bir yazımda sevin demiştim. Hâlâ arkasındayım. Ben sizleri sevdiğim için yazıyorum, yazmayı sevdiğim için yazıyorum. Sevmek, başlamak için en büyük sebep belki de… Herkes sevilmez belki ama siz sevilmeye değersiniz…
            Semiha Yiğit
 
ŞİİR
           Kiracı!..
 
Kiracısın bu dünyada
Geldim diye sahiplenme
Bir gün mutlak gideceksin
Bu dünyada kiracısın
 
Yatlarına katlarına
Güvenip de gafil olma
Sözüm doğru, inan bana
Kiracısın bu dünyada
 
Eğlenceye dalmasana
Ordan burdan çalmasana
Artık bunu anlasana
Kiracısın bu dünyada
 
Bir gün fazla kalamazsın
Torpil ile yırtamazsın
Ölüm gerçek kaçamazsın
Kiracısın bu dünyada
 
Gidenlerden ders alsana
Sevdiklerin hani nerde?
Bin dairen olsa bile
Kiracısın bu dünyada
 
             Şahin Ertürk