Türkiye Gazetesi 50.Yıl
15.05.2019 14:49
Rusya: İran'ı bu tür eylemlerde bulunmaya teşvik eden ABD'dir

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, İran’ın nükleer anlaşmayla ilgili taahhütlerden bazılarını askıya almasına ilişkin, “İran'ı bu tür eylemlerde bulunmaya teşvik eden ABD'dir” dedi.

Tahran yönetiminin, nükleer anlaşmanın kısmen askıya alınmasına ilişkin kararı uygulamaya koyacağını açıklamasının ardından tepkiler sürüyor. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Ne yazık ki artan gerginliklere ve İran’ın kararlarına tanık oluyoruz. Bu durum daha faza gerginliğe yol açıyor” dedi. 
Peskov, "İran’ın, Ortak Kapsamlı Eylem Planı’nın (JCPOA) ruhuna ve anlaşmaya aykırı olan baskıya tepki olarak bu kararı aldığını açıkça biliyoruz. İran'ı bu tür eylemlerde bulunmaya teşvik eden ABD'dir” diye konuştu. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile dün yaptığı toplantıda konuyla ilgili herhangi bir güvence vermediğine dikkat çeken Peskov, "Ne yazık ki endişeler devam ediyor" dedi. 

ABD Dışişleri Bakanlığı bugün, Irak’taki acil görevde bulunmayan tüm personele, İran’la olan gerginliğin artması nedeniyle ülkeyi hemen terk etmeleri talimatını vermişti. 
Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya ile İran arasında 2015'te varılan nükleer anlaşmadan ABD Mayıs 2018'de çekilmiş ve İran’a yönelik ağır yaptırımları uygulamaya koymuştu. 

Kaynak : İHA
YORUMLAR