27.06.2021 13:14
Mısır'dan Irak'a 30 yıl sora ilk kez cumhurbaşkanı düzeyinde ziyaret

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Irak, Mısır ve Ürdün arasında düzenlenecek üçlü zirveye katılmak üzere gelen Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’yi Uluslararası Bağdat Havalimanı’nda karşıladı.

Mısır’dan Irak’a 30 yıl sonra cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleştirilen ziyaret kapsamında Sisi için Havalimanı'nda resmi tören düzenlendi.

Zirvede, üç ülke arasında ekonomik, ticaret ve yatırım alanında iş birliği meseleleri masaya yatırılacak.

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi bu zirveyi "Yeni Şam Projesi" olarak adlandırmıştı.

ÜST DÜZEY GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINIYOR

Başkent Bağdat’ta dünden bu yana zirve kapsamında herhangi olumsuz bir durum yaşanmaması için üst düzey güvenlik önlemleri alınıyor.

Öte yandan Ürdün Kralı 2. Abdullah'ın da gün içinde Bağdat’a gelmesi bekleniyor.

Ürdün Kralı'nın ziyaret edeceği Krallık Mezarlığı etrafında da çok sayıda asker konuşlandırıldı.

Bağdat’ta üçüncüsü yapılacak zirve daha önce sırasıyla Mısır ve Ürdün’de düzenlenmişti.

Mısır'da tüp bomba gibi patladı! 17 yaralı Mısır'da tüp bomba gibi patladı! 17 yaralı Mısır'da bulunan bir restoranda tüpün patlaması sonucu 17 kişi feci şekilde yaralandı.

Mısır'dan Türkiye'ye mesaj: İlişkilerimiz kademeli ilerleyecek Mısır'dan Türkiye'ye mesaj: İlişkilerimiz kademeli ilerleyecek Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Türkiye ile ülkesi arasındaki ilişkilerin kademeli olarak bir süreç dâhilinde ilerleyeceğini belirtti.

Şukri: Mısır, Katar ile eski defterleri kapatmaya çalışıyor Şukri: Mısır, Katar ile eski defterleri kapatmaya çalışıyor Mısır Dışişleri Bakanı Şukri, yaptığı açıklamada Mısır'ın ulusal çıkarlarını elde etmek ve Arap ülkelerle bağlarını güçlendirmek adına Katar ile eski defterleri kapatmaya karar verdiklerini açıkladı.

YORUMLAR