13.07.2021 11:54
Fransa'dan Google'a 500 milyon euro ceza!

Fransa, telif hakları ihlali nedeniyle Google'un çatı kuruluşu olan Alphabet'e 500 milyon euro (yaklaşık 5.1 milyar lira) ceza verdi. Fransa haziran ayında da Google'a 220 milyon euro ceza vermişti.

Google'ın çatı kuruluşu Alphabet'e bir ceza daha geldi.

Fransa merkezli haber ajansı AFP'nin aktarımına göre Google'a 500 milyon euro ceza verildi.

Güncel kurla yaklaşık 5,1 milyar liraya denk gelen bu cezanın sebebi olarak  Google'ın yaptığı telif hakları ihlalleri gösterildi. 

HAZİRANDA 220 MİLYON EURO VERİLMİŞTİ

Fransa Rekabet Kurumu, Google'a reklam tekelini kötüye kullandığı gerekçesiyle Haziran ayında da ceza vermişti. 

Alphabet'e haziranda verilen ceza ise 220 milyon euro olmuştu. 

ADX'E İMTİYAZ TANIDIĞI ÖNE SÜRÜLDÜ

ABD merkezli News Corp. ile Fransız Le Figaro ve Belçikalı Rossel medya şirketlerinin şikayeti üzerine açılan soruşturmada, Google'ın kendi reklam ağında kendi teknoloji platformlarına ayrıcalık tanıdığının belirlendiği belirtildi.

DoubleClick reklam ağında, reklamcı ve yayıncıları bir araya getiren alt şirketi Adx platformuna imtiyaz tanımakla suçlanan Google’ın bağlı olduğu Alphabet şirketi 2021’in ilk çeyreğinde çoğunluğu reklamdan 55,31 milyar euro gelir elde etti.

AB'den Google'a reklamlar nedeniyle rekabet soruşturması AB'den Google'a reklamlar nedeniyle rekabet soruşturması AB, Google'ın reklam teknolojisinde kendi hizmetlerini avantajlı konuma getirip getirmediğini ve rakip reklam hizmet sağlayıcıları zarara uğratıp uğratmadığını inceleyecek.

Google, Hindistan'ın sosyal medya düzenlemesine uyacak Google, Hindistan'ın sosyal medya düzenlemesine uyacak Hindistan'da şubay ayında yeni sosyal medya düzenlemesi kabul edilirken, bu kapsamda sosyal medya şirketlerinin ülkede temsilci bulundurması talep edilmişti. Google ve Facebook bu düzenlemelere uyacağını açıkladı.

Rusya, Google'a dava açtı Rusya, Google'a dava açtı Rusya Federal Antimonopoly Hizmeti (FAS), şirketin YouTube'da video barındırma pazarındaki hakim konumunu kötüye kullandığı şüphesiyle Google'a dava açtığını duyurdu.

Rekabet Kurumu'ndan Google'a 296 milyon lira ceza Rekabet Kurumu'ndan Google'a 296 milyon lira ceza Arama ve turizm sorgularında kendini öne çıkarmakla suçlanan Google hakkında başlatılan Rekabet Kurumu soruşturmasında karar açıklandı. Buna göre Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc.’e müteselsilen 296 milyon 84 bin 899 lira 49 kuruş idari para cezası verildi.

YORUMLAR