18.09.2021 08:56
Teksas'ta binlerce yasa dışı Haitili göçmen sınırı geçerek ABD'ye girdi

Teksas'ta binlerce yasa dışı Haitili göçmen sınırı geçerek ABD'ye girdi

ABD medyasına yansıyan görüntülerde, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 12 bin göçmenin sınırda geçişi sağlayan Del Rio Uluslararası köprünün altında toplandığı görüldü.

35 bin nüfusu bulunan Del Rio kasabasının belediye başkanı Bruno Lozano, kontrol edilemeyen göçmen akınına karşı federal ve eyalet yetkililerinden acil yardım istediklerini açıkladı.

Gümrük ve Sinir Muhafaza (CBP) ofisinden yapılan açıklamada da sınırdaki krizi yönetmek için bölgeye güvenlik güçleri sevk edildiği, süreci güvenli ve insani bir şekilde ele almak için çaba gösterildiği bildirildi.

SINIRDAKİ SIĞ NEHRİ YÜRÜYEREK GEÇTİLER

Açıklamada, ABD-Meksika sınırını oluşturan Rio Grande nehrinin diz boyu su olan yerlerinden yürüyerek geçen çoğu Haitili yasadışı göçmenin güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınarak tesislere taşınmayı beklediği ifade edildi.

Sıcaktan köprünün ve civardaki ağaçların altına sığınan göçmenlere yiyecek ve içecekle birlikte taşınabilir tuvalet hizmeti sağlanırken göçmenlerden iki kadının doğum yaptığı, birinin Kovid-19 testinin pozitif çıktığı aktarıldı.

Öte yandan Teksas eyaletinin Cumhuriyetçi senatörü Ted Cruz, sosyal medya hesabından “Bu insan yapımı bir krizdir.” diyerek Biden yönetimini eleştirirdi.

CBP’nin ağustosta 209 bine yakın göçmeni gözaltına alarak sınır dışı ettiği bilgisi paylaşılırken, Trump yönetiminin görevde olduğu geçen yıl aynı dönemde gözaltına alınan yakalanan göçmen sayısının 50 bin civarında olduğuna dikkat çekildi.

ABD'de Haitililere geçici ikamet iznine son veriliyor ABD'de Haitililere geçici ikamet iznine son veriliyor ABD'de Başkan Donald Trump yönetimi, 2010 yılındaki büyük depremden sonra Haitililere uygulanan geçici ikamet programına son veriyor.

ABD'nin Haitili göçmenlerin suç kaydını araştırdığı iddia edildi ABD'nin Haitili göçmenlerin suç kaydını araştırdığı iddia edildi ABD yönetiminin, depremzedelere yönelik insani programa dahil olmalarının sürdürülüp sürdürülmeyeceğine karar vermek için Haitili göçmenlerin işlediği suçların peşine düştüğü iddia edildi.

 

Kaynak : AA
YORUMLAR