22.09.2021 00:19
Irak Cumhurbaşkanı Salih, Biden ile görüştü

​ABD'nin New York kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) 76. Güvenlik Konseyi toplantısına katılan Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, ABD Başkanı Joe Biden ile bir araya geldi.

ABD'nin New York kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) 76. Güvenlik Konseyi toplantısında katılan Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, ABD Başkanı Joe Biden ile bir araya geldi. Irak Cumhurbaşkanlığı Basın Ofisi tarafından yapılan yazılı açıklamada, görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra birçok konuların ele alındığı kaydedildi. Görüşme sırasında, iki ülke arasındaki stratejik diyalog çerçevesinde her alanda ikili ilişkilerin geliştirme yollarını ele alan Salih ve Biden, Irak’ta önümüzdeki Ekim ayında yapılacak seçimlerin adil ve şaibesiz bir şekilde geçmesinin yanı sıra bölgede terörü bitirmek için terörle mücadele işbirliğinin sürdürülmesi gerektiğini vurguladı.

ABD İLE İLİŞKİLERİNİ GELİŞTİRMEYİ ARZULUYOR

Irak’ın siyasi, güvenlik, çevre, ekonomik ve kültür alanlarda ABD ile ilişkilerini geliştirmeyi arzuladığını aktaran Salih, Irak’ın bölgede huzur ve istikrarın sağlanması için önemli bir rol oynadığını belirtti.

Irak’ın istikrarı sağlamak için kaydettiği gelişmeyi ve bölgede gerilimi düşürmek için oynadığı olumlu rolü takdir ettiğini dile getiren Başkan Biden ise, ülkesinin Irak’ın huzurunu ve egemenliğini sağlamak için verdiği desteğin devam edeceğini vurguladı.

Biden İran açıklaması: Verdiğimiz sözü tutacağız Biden İran açıklaması: Verdiğimiz sözü tutacağız ABD Başkanı Joe Biden, BM 76. Genel Kurulu'nda gerçekleştirdiği konuşmasında, İran'ın nükleer silah sahibi olmaması için verdikleri sözü tutacaklarını vurguladı ve nükleer anlaşmaya dönmek için diplomatik çabalarını sürdüreceklerini kaydetti.

 

YORUMLAR