09.10.2021 10:43
Yeni kriz yolda! İngiltere'den sonra Polonya'da AB’ye başkaldırdı

Avrupa Birliği’nde yeni kriz patlak verdi. Polonya Anayasa Mahkemesi’nin, Avrupa Birliği’nin temel kurallarından olan Birlik yasalarının üstünlüğüne meydan okuyan bir karar aldı. Ulusal yasaları üstün görmesi uzun süredir sorunlu olan ilişkilerin daha da gerilmesine neden oldu. İngiltere’nin AB’den ayrılmasının ardından kullanılan Brexit’ten sonra topluluk Polexit’i konuşmaya başladı.

Polonya Anayasa Mahkemesi tarafından alınan karar, “Polonya, AB’den ayrılmak mı istiyor” sorusunu beraberinde getirirken, Brüksel “misilleme” hazırlığında. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB’nin yasal düzeninin kurucu ilkelerini koruyacaklarını belirterek, “AB yasaları, anayasal hükümler dahil ulusal yasalardan önce gelir. Bunun sağlanması için AB anlaşmalarından kaynaklanan tüm yetkilerimizi kullanacağız” dedi.

“ATEŞLE OYNUYOR”

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, “Polonya’daki bu hükümet ateşle oynuyor” diye konuştu. 

EKONOMİK YAPTIRIMA NEDEN OLABİLİR

Fransa Avrupa İşleri Bakanı Clement Beaune da kararın ekonomik yaptırıma neden olabileceğine işaret ederek, “Fiilen AB’den çıkma riski var” ifadelerini kullandı.

POLONYA TARAFINDAN AÇIKLAMA GELDİ

Mahkeme kararından memnuniyet duyduğunu ifade eden Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki ise ülkesinin Polexit (Polonya’nın AB’den ayrılması) planı olmadığını söyledi. 

Avrupa Birliği mahkemesinden YouTube'u sevindiren karar Avrupa Birliği mahkemesinden YouTube'u sevindiren karar Lüksemburg'da bulunan, AB'nin en yüksek mahkemesi Avrupa Adalet Divanı'ndan YouTube'u sevindiren karar bir karar geldi.

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi 80 personel alacak Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi 80 personel alacak Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi 80 personel alınacağını duyurdu.

Turkcell'in Avrupa Birliği tarafından desteklenen 5G Ar-Ge projesi sayısı beşe çıktı Turkcell'in Avrupa Birliği tarafından desteklenen 5G Ar-Ge projesi sayısı beşe çıktı Turkcell’in 5G alanında geliştirdiği beş proje Avrupa Birliği Horizon 2020 Ar-Ge programına kabul edildi. Bu sayede Turkcell, Avrupa’da 5G teknolojilerinin geliştirilmesine destek sağlayan inovasyon çalışmalarına Türkiye’den en çok katkı sunan operatör oldu.

Kaynak : Hürriyet
YORUMLAR