11.10.2021 09:26
İngiltere’de kriz büyüyor: Fabrikalar kapanmayla karşı karşıya

İngiltere’de kriz büyümeye devam ediyor. Yetkililer, ülkede petrol, gaz, gıda ve enerji krizi nedeniyle bazı sektörlerde fabrikaların kapanma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu açıkladı.

İngiltere’de sancılı kriz büyüyerek devam ediyor. Tedarik zincirindeki eleman açığına bağlı oluşan aksama nedeniyle ülkedeki petrol, gaz, gıda ve enerji krizi devam ediyor.

FABRİKALAR KAPANMAYLA KARŞI KARŞIYA

Yetkililer endüstride meydana gelen krizlerin henüz çözüme ulaşmamasının ardından bazı endüstrilerin faaliyetlerini durdurmak zorunda kalabileceği ve fabrikaların kapanabileceği konusunda uyarıda bulundu. İngiltere'nin en büyük iş sendikası Unite the Union'un Başkanı Sharon Graham, ülkede fabrikaların kapatılmasının düşünüldüğünü ve bu nedenle işçilerin "çok endişeli olduklarını" söyledi.

“SANAYİ STRATEJİSİ SUNMALIYIZ”

Graham sosyal medya hesabından konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Endüstriyel stratejimiz tamamen hesap verebilir olmalı ve temsilcilerimizi, yetkililerimizi, organizatörlerimizi ve personelimizi planlamaya dahil etmelidir. İş yeri için savaşmak, ücret ve koşulları korumak için etkili bir Sanayi Stratejisi sunmalıyız" dedi. Graham, bunun için, eşit bütçeler üzerinde çalışacağını, endüstriyel strateji planının özel taahhütler ve eşitlik içereceğini, çalışanlar için gelişim merkezleri açılacağını ve özel hedefler belirleneceğini söyledi.

KIRMIZI ALARM VERİLDİ

Birleşik Krallık'taki çelik endüstrisinin genel müdürü Gareth Stace, hükümetin ülkedeki işletmeleri desteklemek konusundaki eylem eksikliğinden dolayı hayal kırıklığına uğradığını ifade etti. Stace, ilerleyen haftalarda sektöre yardım olmadığı takdirde, İngiltere'nin çelik sektöründe "önemli ve kalıcı hasar" olacağını söyledi.

Cam sanayisi için ise British Glass'ın Genel Müdürü Dave Dalton, bazı şirketlerin ne kadar süre ayakta durabileceğini bilemediği için bunun işlere ve tüketiciye yansıdığını söyledi.

HÜKÜMET DESTEĞİ BEKLENİYOR

Öte yandan, hükümet ülke endüstrisindeki krize ve artan gaz fiyatlarına karşı herhangi bir yardım taahhüdünde bulunmadı. İş Bakanı Kwasi Kwarteng, enerji sektörleri için destek konusunda Ekonomi Bakanı Rishi Sunak ile yakın çalıştığını belirterek, "bir çözüm bulmaya çalıştığını" ifade etti. Tüketicilerin bu kış enerji fiyat üst sınırında bir değişiklik görmeyeceğini söyleyen Kwanteg, "Halihazırda mevcut desteğimiz var ve bunun bizi bu durumu aşmak için yeterli olup olmadığını görmek istiyoruz” dedi.

Kwarteng, gaz için ödeme yapamayan fabrikaların kapanmak zorunda kalıp kalmayacağına yönelik yaptığı bir açıklamada, bu durumun ticari bir karar olduğunu ve şirketler için "herhangi bir rakam" taahhüt etmeyeceğini belirtti. Kwarteng, "İşimiz kurtarma değil, arz güvenliğini sağlamak, odaklandığımız iş bu" diye konuştu.

İngiltere’nin en genç ninesi! 33 yaşında anneanne oldu İngiltere’nin en genç ninesi! 33 yaşında anneanne oldu İngiltere’de kariyer hayatlarını bir düzene sokulması endişesiyle çoğu evli kadın, 30’lu yaşların başında çocuk sahibi oluyor. İngiltere’de yaşayan 33 yaşındaki Gemma Skinner isimli kadın ise çocuğu değil torunu dünyaya geldi.

Yeni kriz yolda! İngiltere'den sonra Polonya'da AB’ye başkaldırdı Yeni kriz yolda! İngiltere'den sonra Polonya'da AB’ye başkaldırdı Avrupa Birliği’nde yeni kriz patlak verdi. Polonya Anayasa Mahkemesi’nin, Avrupa Birliği’nin temel kurallarından olan Birlik yasalarının üstünlüğüne meydan okuyan bir karar aldı. Ulusal yasaları üstün görmesi uzun süredir sorunlu olan ilişkilerin daha da gerilmesine neden oldu. İngiltere’nin AB’den ayrılmasının ardından kullanılan Brexit’ten sonra topluluk Polexit’i konuşmaya başladı.

VAR monitörü patladı! Andorra-İngiltere maçı öncesi statta yangın çıktı VAR monitörü patladı! Andorra-İngiltere maçı öncesi statta yangın çıktı 2022 Dünya Kupası Elemeleri I Grubu'nda Andorra'nın İngiltere'yi konuk edeceği maç öncesi karşılaşmanın oynanacağı statta yangın çıktı.

Kaynak : İHA
YORUMLAR