17.10.2021 19:57
Artık Ay'da da internet çekecek! NASA Ay'a Wi-Fi ağı kuruyor

NASA, ABD'nin bazı bölgelerindeki internet probleminin çözümünü Ay'da buldu. NASA, Ay'da Wi-Fi (Kablosuz Bağlantı Alanı) ağı kuracak.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Ohio eyaletinde yer alan Cleveland’daki Glenn Araştırma Merkezi’nde Ay'da Wi-Fi ağının kurulmasına yönelik bir çalışma başlattı. NASA, Wi-Fi çalışmasıyla hem ABD'deki hem Dünya'daki internet bağlantısı problemlerini çözüme kavuşturmayı planladığını belirtti.

AMAÇ: İNTERNET ERİŞİMİNDEKİ EŞİTSİZLİĞİ ORTADAN KALDIRMAK

Çalışma, Cleveland’daki hanelerin yaklaşık yüzde 31’inde geniş bant erişimi olmadığı için bölgedeki ekonomik kalkınma kuruluşu olan Greater Cleveland Partnership'in NASA'ya ulaşmasının ardından başladı. Greater Cleveland Partnership, NASA'dan bölgedeki hanelere bağlantı getirmenin en iyi yolunun bulunması ve internet erişimindeki eşitsizliğin çözülmesini istedi.

"ÖNEMLİ BİR ADIM"

Çalışmanın yürütüldüğü Glenn Araştırma Merkezi’ndeki Compass Laboratuvarı Başkanı Steve Oleson, Wi-Fi projesinin Dünya'da güvenilir bir iletişim ağı kurmak adına önemli olduğunu söyledi. Olesen, böyle bir ağın Ay’da nasıl görüneceğini değerlendirmek için, Cleveland’da araştırma ekibinin yakınlarında, karasal bir ağın nasıl çalıştığının değerlendirildiğini açıkladı.

20 BİN ELEKTRİK DİREĞİ...

Oleson, Dünya ve Ay ortamlarının farklı olmasına rağmen, Ay'daki Wi-Fi frekanslarının Dünya’dakiyle aynı olabileceğini belirtti. Çalışmada, Wi-Fi yönlendiricilerini yaklaşık 20 bin elektrik direğine bağlamanın Cleveland’daki veya herhangi bir yerdeki internet problemlerinin çözülmesine yardım edeceğini gösterdiğini aktardı.

7.5 MEGABIT İNTERNET HIZI

Yönlendiricilerin 100 metreden daha fazla olmayacak bir şekilde yerleştirildiğinde, 4 kişilik bir evin saniyede yaklaşık 7,5 megabit (mbps) internet hızı kazabileceğini söyleyen Oleson, çalışmaların ayrıca NASA'nın Artemis projesine de yardım edeceğini dile getirdi.

"HARİKA BİR FIRSAT"

NASA'nın 2024 yılına kadar astronotları Ay'a gönderme hedefi olan Artemis projesi NASA'nın 1972 yılındaki Apollo 17'den bu yana ilk mürettebatlı Ay görevi olarak biliniyor. NASA’nın Glenn Araştırma Merkezi’nden Mary Lobo ise, “Bu, Artemis’in altında Ay’a astronot gönderirken karşılaştığımız zorluklara çözümler geliştirmek için harika bir fırsat sunarken aynı zamanda artan bir toplumsal problemi da ele alıyor” dedi.

NASA, Mars'tan ilk kaya örneğini aldı NASA, Mars'tan ilk kaya örneğini aldı ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Mars'a gönderdiği Persevarence keşif aracının Mars’tan ilk kaya örneğini aldığı bildirildi.

NASA canlı yayınında UFO paniği! Görüntüler herkesi şaşırttı NASA canlı yayınında UFO paniği! Görüntüler herkesi şaşırttı Sosyal medya NASA'nın Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (ISS) yaptığı canlı yayını konuşuyor. Görüntülerde en az 10 adet tanımlanamayan nesnenin yer alması UFO tartışmalarını bir kez daha gündeme getirdi.

YORUMLAR