15.01.2022 10:18
ABD'nin Rusya'ya karşı yaptığı gizli planı ortaya çıktı

Rusya'nın Ukrayna'ya karşı uyguladığı baskılar artmaya devam ederken ABD'nin Ukrayna'ya verdiği destek çok konuşulmuştu. ABD'nin, Ukrayna üzerindeki baskısına karşın Rusya için gizli planlar yaptığı iddiası ortalığı karıştırdı. ABD'nin Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA'in, Ukrayna'ya destek amaçlı askerlere gizli eğitim verdiği iddiası ABD-Rusya ilişkilerinde gerilimi tırmandıracak.

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatının (CIA), ABD'nin güney bölgelerinden birinde, Rusya'nın olası bir saldırı girişimine karşı direniş harekatı başlatmak üzere Ukrayna ordusundaki askerlere ve istihbaratta yer alan bir gruba gizli eğitim verdiği iddia edildi.

ABD eski Başkanı Barack Obama döneminde kurulan CIA'nın Kara Operasyonları Departmanı'nın istihbarat teşkilatlarına ve Ukrayna Özel Kuvvetlerine operasyon eğitimi verdiği öne sürüldü.

AMAÇ RUSYA'YI PÜSKÜRTMEK

ABD'nin Ukrayna güçlerinen güney eyaletlerinden bulunan bölgelerin birinde uyguladığı, silah kullanımı, kamuflaj, kara navigasyon gibi birçok eğitimin verildiği ve uygulanan programın doğrudan Rusya'yı püskürtme ve gerçekleşmesi olası bir Rus işgaline karşı direnme üzerine kurgulandığı, ABD'ye bağlı CIA'nın eğittiği grubun Rusya'ya karşı önemli bir hamle olacağı öne sürüldü.

ABD'nin Ukrayna ordusuna verdiği eğitimin Rusya-ABD ilişkilerinde gerilimi arttıracağı tahmin ediliyor.

EĞİTİM 2015'TEN BERİ DEVAM EDİYORMUŞ

CIA'nın söz konusu birimine bağlı ajanların 2015'ten bu yana düzenli olarak Ukrayna'nın doğusuna seyahat ettiği öğrenildi. Ajanların Ukrayna ordusuna bağlı askerlere savunmaya dair tüyolu eğitimler verdiği belirtildi. 

Ukrayna'da ABD ordusuna bağlı 200 asker bulunmasıda gerilimi arrtırabilecek unsurlar arasından yer alıyor. Pentagon, konuya dair yaptığı açıklamada kendi askerlerinin, Ukrayna ordusuna taktik destek vermek üzere geçici bir süreliğine görev yaptıkların söylemişti.

Biden Ukrayna'ya destek taahhüdünü yineledi Biden Ukrayna'ya destek taahhüdünü yineledi ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy'e Rusya işgali karşısında destek taahhüdünü yineledi.

Ukrayna-Rusya arasında yeni gerilim: Nota verildi Ukrayna-Rusya arasında yeni gerilim: Nota verildi Ukrayna'nın Lviv kentindeki Rus Konsolosluğuna molotofkokteyli ile saldırı yapılmasının ardından Rusya, söz konusu ülkeye nota verdiğini duyurdu.

Beyaz Saray, Ukrayna sınırındaki gerginliğin tek suçlusunun Rusya olduğunu açıkladı Beyaz Saray, Ukrayna sınırındaki gerginliğin tek suçlusunun Rusya olduğunu açıkladı Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki Ukrayna ve Rusya sınırındaki gerginliği konusunda açıklama yaptı. Psaki, tek kaynağının Rusya'nın eylem ve söylemleri olduğunu belirterek, ABD ve Rus heyetlerinin Ukrayna konusunda yapacağı görüşme için henüz yer ve zaman belirlenmediğini söyledi.

Kaynak : AA
YORUMLAR