03.04.2022 15:47
İsrail'den Gazze'ye yeni operasyon tehdidi: Ordu sözcüsü duyurdu

İsrail Ordu Sözcüsü, Duvarların Muhafızları adı altında Gazze Şeridi’ne başlattığı operasyonun ikincisini başlatmak için hazır olduklarını duyurdu.

İsrail’in Yediot Ahronot gazetesine konuşan Ordu Sözcüsü Ran Kochav, Batı Şeria’da artan güvenlik gerilimi hakkında açıklamalarda bulundu. İsrail ordusunun, Batı Şeria'nın A, B ve C bölgelerinde "her yerde, her zaman faaliyet gösterdiğini" ve ayrıca İsrail içinde polise yardımcı olduğuna işaret eden Kochav, "Gazze, Lübnan, Suriye ve hatta Sina'yı gözlemliyoruz ve herhangi bir olası hareketlenmeye hazırız. Hava savunma bataryalarımızı konuşlandırmış durumdayız." dedi.

İSRAİL ORDUSUNUN SÖZCÜSÜNDEN HAZIRIZ AÇIKLAMASI

Gazze Şeridi sınırlarında konuşlanmış İsrail askeri birliklerinin kara savunması için hazır olduğunu vurgulayan Sözcü, "Eğer gerekirse, Duvarların Muhafızı Operasyonunun ikincisi için veya gerekli olabilecek başka herhangi bir faaliyet için de hazırız." diye konuştu.

DUVARLARIN MUHAFIZI OPERASYONU

İsrail'in, "Duvarların Muhafızı Operasyonu" adı altında, 10-21 Mayıs 2021'de Gazze Şeridi'ne başlattığı saldırılarda yüzlerce Filistinli ölmüş, Filistinli silahlı gruplar İsrail şehirlerine binlerce roket ateşleyerek karşılık vermişti. Öte yandan İsrail'in farklı kentlerinde 22 ile 29 Mart arasında art arda yaşanan ve toplam 11 İsraillinin hayatını kaybettiği saldırılar, İsrail işgali nedeniyle her ramazanda görmeye alışık olunan gerginliği daha da üst seviyeye taşıdı.

İSRAİL 1967’DEN BERİ DOĞU KUDÜS VE BATI ŞERİA’YI İŞGAL ALTINDA TUTUYOR

Filistin ile İsrail yönetimi arasında 1995'te imzalanan "İkinci Oslo Antlaşması" çerçevesinde Batı Şeria; A, B ve C bölgelerine ayrılmıştı. Yüzde 18'i kapsayan "A Bölgesi"nin yönetimi, idari ve güvenlik olarak Filistin'e; yüzde 21'lik "B Bölgesi"nin idari yönetimi Filistin'e "güvenliği" İsrail'e devredilmiş, yüzde 61'ini oluşturan "C Bölgesi"nin ise "idari yönetimi ve güvenliği" İsrail'e bırakılmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı ile görüştü Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı ile görüştü Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Herzog ile telefonla görüştü. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, görüşmenin detayları ile ilgili açıklamada bulundu.

Kaynak : AA
YORUMLAR