23.06.2022 09:48
İsrail'den Hizbullah ve Lübnan'a uyarı: Ağır bedel öderler

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, ülkesine karşı olası bir operasyona ilişkin, Hizbullah ve Lübnan devletini açık açık uyardı ve "Hizbullah ve Lübnan devleti ağır bedel ödeyecektir" dedi.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, ülkesine karşı olası bir operasyona ilişkin, Hizbullah ve Lübnan devletini açık açık uyardı ve "Hizbullah ve Lübnan devleti ağır bedel ödeyecektir" dedi. Gantz, 1982 İsrail Lübnan Savaşı'nın 40'ıncı yılı dolayısıyla düzenlenen törene katılımı sonrasında Twitter hesabından paylaşımlar yaptı.

Kendilerinden Lübnan'da bir askeri operasyon istenmesi durumuna dair Gantz, şunları paylaştı:

"Hizbullah ve Lübnan devleti ağır bedel ödeyecektir. İsrail vatandaşlarına yönelik herhangi bir tehdit durumunda, bize zarar vermek üzere kullanılacak hiçbir altyapı kesinlikle korunmuş olmayacak. Biz savaşa hazırız, gerekirse tekrar Beyrut'a Sayda ve Sur'a yürürüz"

'BARIŞ YOLUNDA OLDUKÇA İLERİ GİTMEYE HAZIRIZ' 

Gantz, bu durumda Lübnan'dan içerdeki cepheye muhtemel saldırı için de hazırlıklarını sürdürdüklerini ifade etti. Savaş tehditlerinin ardından paylaşımlarını "ülkesinin savaş istemediğini" belirten ifadelerle sürdüren Gantz, "Hızlı ve adaletle sonlandırılması gereken Lübnan ile aramızdaki deniz sınırına ilişkin çözüm gibi, bizler barış yolunda oldukça ileri gitmeye hazırız." ifadelerini kullandı.

Gantz, deniz sınırının belirlenmesine ilişkin anlaşmaya varmanın "ölüm döşeğindeki" Lübnan ekonomisi için bir nefes ve bölgenin istikrarı için önemli bir adım olacağının altını çizdi.

LÜBNAN VE HİZBULLAH'TAN HENÜZ AÇIKLAMA GELMEDİ

"Mücadelemiz Lübnan vatandaşlarıyla değildir" diyen Gantz, ileri gitmek için karşı tarafın (Lübnan) cesaretli olması gerektiğini dile getirdi. İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz'ın söz konusu paylaşımlarına karşı Lübnan makamlarından ya da Hizbullah'tan henüz bir açıklama yapılmadı.

İsrail Başbakanı Bennet 'Siyasi istikrarsızlık dönemindeyiz' diyerek duyurdu İsrail Başbakanı Bennet 'Siyasi istikrarsızlık dönemindeyiz' diyerek duyurdu İsrail Başbakanı Bennett'ten flaş bir açıklama geldi. Başbakanlık Basın Ofisi'nin açıklamasına göre, Naftali Bennett, İsrail'in 'siyasi istikrarsızlık döneminde' olduğunu ama 'güvenlik istikrarının korunması gerektiğini' açıkladı.
İsrail erken seçime gidecek İsrail erken seçime gidecek İsrail’deki koalisyon ortaklarından Başbakan Bennett ve Dışişleri Bakanı Lapid’in Meclisi feshederek erken seçime gitme konusunda anlaştıkları bildirildi.
İsrail Dışişleri Bakanı Lapid Türkiye'ye geliyor İsrail Dışişleri Bakanı Lapid Türkiye'ye geliyor İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid'in 23 Haziran'da Türkiye'yi ziyaret edecek.

Kaynak : AA
YORUMLAR