23.06.2022 11:33
AB'ye acil durum uyarısı: Rusya gaz akışını durdurabilir

Uluslararası Enerji Ajansı'ndan, Rusya'nın bu kış Avrupa'ya gaz tedarikini durdurabileceği uyarısı geldi. Uluslararası Enerji Ajansı Fatih Birol, tamamen kapanma olmayacağını ancak her ihtimale karşı önlem alınması gerektiğini bildirdi.

 

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, tamamen kapanmanın en olası senaryo olmadığına inandığını, ancak Avrupa'nın her ihtimale karşı acil durum planları üzerinde çalışması gerektiğini söyledi. Son haftalarda, birkaç Avrupa ülkesi, beklediklerinden önemli ölçüde daha az Rus gazı aldıklarını söyledi. Rus yetkililer kasıtlı olduğunu reddediyor ve teknik sorunları öne sürüyor.

Ukrayna'nın işgalinden önce Avrupa, doğalgazının yaklaşık yüzde 40'ını Rusya'dan ithal ederken, bu rakam şimdi yaklaşık yüzde 20'ye düştü. Birol, gaz arzındaki son azalmanın "stratejik" olduğuna inandığını söyledi.

Düşüşler, Avrupa ülkelerinin gaz depolarını doldurmasını zorlaştırıyor ve bu kış Rusya'nın gazı kapatma ihtimalini artırıyor. TRT'nin haberine göre, Birol verdiği demeçte,

'İHTİMAL DIŞI BULUYORUM' 

"Rusya'nın burada ve orada farklı sorunlar bulmaya ve Avrupa'ya gaz dağıtımını daha da azaltmak ve hatta belki de tamamen kesmek için mazeretler bulmaya devam etmesini ihtimal dışı bulmuyorum" dedi.

Geçen hafta Rusya'dan Avrupa'ya giden ana boru hatlarından biri olan Nord Stream 1'den geçen doğal gaz akışı, kapasitenin sadece yüzde 40'ıydı.

Birçok uzman, bunun "teknik sorunlardan" kaynaklandığına dair Rus açıklamasına şüpheyle bakıyor.

 

İtalya, Katar’ın doğal gaz projesine ortak oldu İtalya, Katar’ın doğal gaz projesine ortak oldu İtalya enerji şirketi ENI'nin, Katar merkezli petrol ve doğal gaz şirketi Qatar Energy'nin 28 milyar dolarlık, dünyanın en büyük doğal gaz sahasında üretimi genişletme projesine (North Field East) ortak olduğu açıklandı.
AB, İsrail ve Mısır ile üçlü doğal gaz anlaşması imzaladı AB, İsrail ve Mısır ile üçlü doğal gaz anlaşması imzaladı Mısır’ın başkenti Kahire’de, Rusya’ya olan enerji bağımlılığını azaltmak amacıyla Avrupa Birliği (AB), İsrail ve Mısır üçlü doğal gaz anlaşması imzaladı.

Kaynak : TRT Haber
YORUMLAR