23.06.2022 17:19
Yunanistan: Batı Balkanlar'ın AB üyelik süreci için süre belirlensin

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Batı Balkan ülkelerine Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecini tamamlaması için 2033 yılına kadar süre verilmesini önerdi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Batı Balkan ülkelerine Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecini tamamlaması için 2033 yılına kadar süre verilmesini önerdi.

Yunan Başbakanı Miçotakis, AB Batı Balkanlar Zirvesi girişinde yaptığı açıklamada, "19 yıl önce Selanik'teki (AB) zirvede, Batı Balkanlar'ın Avrupa ailesine katılması için yol açılmıştı. Maalesef o tarihten bu yana çok fazla ilerleme kaydedilmedi." dedi.

Zirvenin, bu ülkelerin üyelik süreçlerinin daha güçlü şekilde tekrar başlaması için fırsat olduğunu belirten Miçotakis, sürecin ilerlemesi için Bulgaristan ve Kuzey Makedonya arasındaki anlaşmazlığın da son bulmasını gerektiğini ifade etti.

Bu sürecin tamamlanması için belli bir süre limiti verilmesinin önemli olduğunu savunan Miçotakis, "Benim AB Konseyine önerim, 2033'e kadar süre verilmesi, Selanik Zirvesi'nin 30 yıl sonrasına. Böylelikle (bu ülkelerin) vatandaşları, bu uzun yolun sonunda Avrupa ailesinin bir üyesi olacaklarını öngörebilir." diye konuştu.

Miçotakis, Yunanistan'ın bu süreçte Batı Balkan ülkelerinin yanında olacağını kaydetti.

Yunanistan’dan yine tahrik: Keçi Adası’na asker ve silah yığdı Yunanistan’dan yine tahrik: Keçi Adası’na asker ve silah yığdı Yunanistan, Bodrum yarımadasına 8 kilometre uzaklıkta bulunan ve uluslararası hukuk kurallarına göre yerleşime kapalı olan adaya yunan bayrağı çizerek asker ve silah yığdı. Ana karaya olan mesafesi nedeniyle ve Lozan Antlaşması'nın 12. maddesi gereği Türkiye’nin olan adada Yunan yapılanması dikkat çekiyor. Durumu “Bizim adamızı sahiplenmiş” olarak yorumlayan terör ve güvenlik uzmanı Tokmakoğlu, “Bunları Lozan Antlaşması'nın ihlalinin açık delili olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.
Alman gazetesi: Akdeniz’de en pahalı tatil yeri Yunanistan, en ucuzu Türkiye Alman gazetesi: Akdeniz’de en pahalı tatil yeri Yunanistan, en ucuzu Türkiye Alman gazetesi Handelsblatt, Akdeniz’deki tatil yerlerini maliyetlerine göre değerlendirdi. Buna göre bölgede en pahalı destinasyon Yunanistan, en ucuz da Türkiye.

Kaynak : AA
YORUMLAR