05.08.2022 18:34
Tayvan blokaj altında: Çin'e ait savaş uçakları ve gemilerin Ada çevresinde

Tayvan, Çin'e ait savaş uçakları ve gemilerin Ada çevresinde görüldüğünü bildirdi

Tayvan Savunma Bakanlığı, Çin'in ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin ziyaretinin ardından başlattığı askeri tatbikatların ikinci gününde toplam 68 savaş uçağı ve 13 savaş gemisinin Ada çevresinde görüldüğünü belirtti.

 

ÇİN ADA ÇEVRESİNDE FİİLİ BİR BLOKAJ OLUŞTURDU

Bakanlıktan yapılan açıklamada, uçak ve gemilerden bazılarının, Tayvan Boğazı'nda taraflar arasında fiili deniz ve hava hattını belirleyen "orta çizgi"yi geçtiği ifade edildi.

Açıklamada, Çin hava ve deniz araçlarının elektronik takip araçları, devriye uçakları, gemiler ve füze sistemleriyle izlendiği kaydedildi.

Tayvan Savunma Bakanlığı, dün tatbikatların ilk gününde, 22 Çin savaş uçağının tarafların etki alanlarını sınırladığı kabul edilen hava ve deniz hattını geçtiğini bildirmişti. Ayrıca Çin ana karasından ateşlenen 11 güdümlü füzenin Tayvan'ın "kara suları" olarak gördüğü bölgeye düştüğü ifade edilmişti.

7 Ağustos'a kadar sürmesi öngörülen tatbikatlar, Çin'in egemenlik ihtilafı içinde olduğu Ada'nın çevresinde fiili bir blokaj oluşturmuş durumda.

Pelosi’nin ziyaretinin perde arkası: ABD olası Tayvan – Çin savaşından neden endişeleniyor? Pelosi’nin ziyaretinin perde arkası: ABD olası Tayvan – Çin savaşından neden endişeleniyor? Çin ile Tayvan arasındaki gerilim tırmanırken ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan’ı ziyaret etmesi Çin ile ABD arasında yeni bir tartışmayı başlattı. Ancak Pelosi’nin ziyaretinde gözden kaçan bir şey vardı; Tayvan Yarı İletken İmalat Şirketi (TSMC) başkanı Mark Lui ile yaptığı görüşme. Peki, yarı iletken şirketi TSMC neden önemli?

Tayvan: Çin füzeleri karasularımıza düştü Tayvan: Çin füzeleri karasularımıza düştü ABD Temsilciler Başkanı Pelosi’nin Tayvan’a gerçekleştirdiği ziyaret krize neden oldu. Çin ABD’yi kınarken, Tayvan’ı da hainlikle suçladı. Tayvan birçok üründe yaptırım uygulayan Çin, adayı çevreledi. Tayvan tatbikatlar sırasında karasularına füzelerin düştüğünü duyurdu.

Çin’de gerilim sürüyor: Tayvan lideri, "ulusal davaya ihanet" etmekle suçlandı Çin’de gerilim sürüyor: Tayvan lideri, "ulusal davaya ihanet" etmekle suçlandı ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan’a ziyareti Çin’i kızdırdı. “Ateşle oynayanın sonu iyi olmaz” açıklamasında bulunan Çin, ABD’yi tehdit etti. Pelosi’nin Tayvan ziyareti sırasında açıklamalarda bulunan Çin hükümeti birçok yaptırımı hayata geçirdi. Pekin, sınırda askeri tatbikatlara başladı. Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, Tayvan lideri Tsai Ing-wen'i "ulusal davaya ihanet" etmekle suçladı.

Dünya ticareti sarsılabilir! Tayvan gerginliği yeni krizin habercisi Dünya ticareti sarsılabilir! Tayvan gerginliği yeni krizin habercisi ABD ile Çin arasında Tayvan konusunda yaşanan gerilim, dünyanın en yoğun denizcilik hatlarından biri için artan risklere dikkat çekti. Küçük bir aksama bile tedarik zincirlerinde dalgalanmalara yol açabilir.

Kaynak : AA
YORUMLAR