Türkiye Gazetesi 50.Yıl
02.10.2018 02:36
Fabrika gibi okul! Cirosu 5,5 milyon

Öğrenciler asgari ücret alıyorlar, böylece aile bütçelerine de katkı sağlıyorlar, aynı zamanda iş tecrübesi kazanmış oluyorlar.

MAHMUT ÖZAY

Batman’da 50 yıldır eğitim öğretimin verildiği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi geçen yıl bünyesindeki döner sermaye işletmesinde 5,5 milyon liralık üretim ile ülke ekonomisine en fazla katkı sağlayan okul oldu.  Öğrenciler, atölyelere gelen ham maddeleri işleyerek şehirdeki bütün okulların yanı sıra komşu illerdeki bazı okulların da masa, sandalye, sıra, öğretmen dolabı gibi birçok ihtiyacını karşılıyor. Sınıflarda öğrendiklerini atölyede uygulayan öğrenciler, çalışmaları için asgari ücret alarak hem kazanıyor hem de ülke ekonomisine katkı sağlıyor. İl Millî Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran “Bakanlığımız bünyesinde döner sermayesi olan okullarımız içerisinde geçen yıl en büyük ciroyu sağlayan Batman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi oldu. Okulumuz bu anlamda çok iyi bir iş çıkardı” dedi.

50 YILLIK OKUL
Okul Müdürü Necati Tunç 1968’den bu yana okulda eğitim verildiğini, döner sermaye işletmesinin ise 1983’te kurulduğunu belirterek, bu alanda 35 yıl sonra Türkiye birincisi olmanın gururunu yaşadıklarını kaydetti.
Okulda bin 600 öğrenciye 7 bölümde eğitim verdiklerini dile getiren Tunç, döner sermayede Türkiye’de derece yapmalarının kendilerini mutlu ettiğini aktardı. Tunç, döner sermayede 3 alanda üretim yaptıklarını da sözlerine ekledi.

YORUMLAR