13.09.2021 13:19
Bakan Özer: Vaka nedeniyle tatil edilen okul yok

Milli Eğitim Bakanı Özer, bir haftalık yüz yüze eğitim sürecinde vaka nedeniyle tatil edilen hiçbir okul olmadığını belirterek, "Okullar açık kalmaya devam edecek ama önümüzdeki süreçte bilimsel veriler ışığında aldığımız kararları güncelleyebiliriz. Okullarımızın açık kalması için her türlü önlemi alacağız" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yüz yüze eğitim dönemi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Özer, 1 haftalık yüz yüze eğitim sürecinde Türkiye genelinde, 850 bin sınıfın sadece 198'inde vaka nedeniyle yüz yüze eğitime ara verildiğini, şu an itibarıyla vaka nedeniyle tatil edilen hiçbir okul olmadığını belirtti.

"OKULLAR AÇIK KALACAK"

"Sürecin devam ettirilmesiyle ilgli okul bazlı değil vaka bazlı davranıyoruz" diyen Özer, "Okullar açık kalmaya devam edecek ama önümüzdeki süreçte bilimsel veriler ışığında aldığımız kararları güncelleyebiliriz. Okullarımızın açık kalması için her türlü önlemi alacağız" dedi.

Bakan Özer, "En az 1 doz aşı olmuş öğretmen oranı dün itibariyle yüzde 91'e çıktı. Türkiye ortalamasından 8 puan daha üstte. 12 Eylül itibariyle de 2 doz aşısı tamamlanmış olan öğretmenlerin oranı yüzde 78 oldu" ifadelerini kullandı.

Öğrencilerle ilgili aşı ve PCR testi zorunluluğu olmadığını belirten Bakan Özer, "Velinin rızası olmadan çocuğa asla PCR testi yapmayacağız" dedi.

15 BİN EK ATAMA

15 bin ek atama konusuna değinerek Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkürlerini sunan Özer, "15 bin atama yapılmasını takdir ediyorum. Şunun altını çizmemiz lazım. 2002 yılında öğretmen sayımız 500 bindi. Şu an da 1,2 milyon. Cumhurbaşkanımız eğitim kalitesinin artması yönünde her türlü adım atıyor" dedi.

Bakan Özer, "2020 KPSS'sine giren öğretmenlerimizden bazıları bu hakkı kendileri kullanmak istiyor. 2021 KPSS'sine girenler bazı kişiler de 2020'de girenlerin katılmasını istemiyor. Biz adil olmak durumundayız. Süresi geçmemiş olan tüm adaylarımıza başvuru hakkı tanıdık. Bir esneslik daha sağladık, 2020 KPSS'ye girdiği gibi, 2021 KPSS'ye de girdiyse en yüksek puanıyla sisteme dahil ettik. Tepkileri anlayışla karşılıyorum ama yapılan yanlışlık yok" ifadelerini kullandı.

Pandemide en güvenli yer: Okullar Pandemide en güvenli yer: Okullar Bazı temaslarda bulunmak üzere Mersin’e gelen Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 6 Eylül tarihinde 81 ilde, 57 bin 108 okulda yüz yüze eğitime başlandığını hatırlattı. 57 bin 108 okulda 850 bin derslik bulunduğunu kaydeden Özer, sadece 198’inde vaka ve yakın temas nedeniyle yüz yüze eğitime ara verildiğini kaydetti.

Milli Eğitim Bakanı Özer: Tüm tedbirler alındı Milli Eğitim Bakanı Özer: Tüm tedbirler alındı Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yüz yüze eğitim hakkında, "Daha fazla ertelenemeyecek kadar mühim bu sürece dair gereken tüm hazırlıkların yapıldığını, tüm tedbirlerin alındığını önemle belirtmek isterim" dedi.

Kaynak : İHA
YORUMLAR