11.06.2021 10:15
Merkez Bankası, Beklenti Anketi’nin ismini değiştirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, kurumsal beklenti ve tahminlerini yansıttığı yönündeki yanlış anlaşılmanın önüne geçilmesi amacıyla 'Beklenti Anketi'nin ismini 'Piyasa Katılımcıları Anketi' olarak değiştirdi.

TCMB’den yapılan açıklamada, ''Beklenti Anketinin ismi kamuoyu ve basında söz konusu anketin sonuçlarının TCMB’nin kurumsal beklenti ve tahminlerini yansıttığı yönündeki yanlış anlaşılmanın önüne geçilmesi amacıyla ‘Piyasa Katılımcıları Anketi’ olarak değiştirilmiştir'' denildi.

AMAÇ YANLIŞ ANLAŞILMANIN ÖNÜNE GEÇİLMESİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ‘Beklenti Anketi’nin adını ‘Piyasa Katılımcıları Anketi’ olarak değiştirdiğini açıkladı. Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

''Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından 2001 yılından bu yana uygulanan Beklenti Anketinin ismi kamuoyu ve basında söz konusu anketin sonuçlarının TCMB’nin kurumsal beklenti ve tahminlerini yansıttığı yönündeki yanlış anlaşılmanın önüne geçilmesi amacıyla “Piyasa Katılımcıları Anketi” olarak değiştirilmiştir. Piyasa Katılımcıları Anketi finansal ve reel sektörde çalışan kişilerin enflasyon, döviz kuru, cari işlemler dengesi, büyüme ve faiz oranları gibi temel makroekonomik değişkenlere ilişkin kısa ve uzun vadeli beklenti/tahminlerini içermektedir.

METODOLOJİ VE YAYIM TARİHİNDE DEĞİŞİKLİK YOK

Piyasa Katılımcıları Anketi’nin metodolojisi ve yayım tarihinde herhangi bir değişiklik yapılmamıştır.

Bu çerçevede Piyasa Katılımcıları Anketi’nin sonuçlarının TCMB’nin kendi tahmin ve beklentilerini yansıtmamakta olduğu, bu anketin finansal ve reel sektörde çalışan kişilerin tahminlerinden derlendiği bir kez daha hatırlatılmaktadır''.

Merkez Bankası'nın toplam rezervleri arttı Merkez Bankası'nın toplam rezervleri arttı Merkez Bankası toplam rezervleri 4 Haziran ile biten haftada 1 milyar 82 milyon dolar arttı.

Merkez Bankası faizi sabit bıraktı Merkez Bankası faizi sabit bıraktı Merkez Bankası, faizi bir önceki ay olduğu gibi Mayıs ayında da değiştirmeyerek yüzde 19 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdi.

YORUMLAR