14.09.2021 05:32
Sadece kiralık amaçlı konut üretilecek

Özellikle büyükşehirlerde artan fiyatlara çözüm olarak “sadece kiralama amacıyla” konut üretilecek. Burada faaliyet gösterecek inşaat şirketlerine bazı destekler verilecek. Kira gelirlerinden alınan vergilerde de indirime gidilecek. Böylece arz karşılanacak, fiyatlar dizginlenecek.

YÜCEL KAYAOĞLU

Üniversitelerin açılmasıyla birlikte İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlerde öğrencilerin kalacak yer sıkıntısı zirve yaptı. Kapanan özel yurtlar ve kısıtlı devlet yurt kapasitesi sebebiyle alternatif çözümler aranıyor. Hem yüksek kira bedelleri hem kiralık konut bulma sıkıntısı AK Parti’nin de gündemine geldi. AK Parti milletvekillerine, seçim bölgelerinden, son dönemde en fazla kira artışları ile ilgili şikâyetler gelmeye başladı. Bunun üzerine milletvekilleri, ilgili bakanlıklarla kira artışlarına çözüm bulunması konusunda görüşmeler yaptı. Edinilen bilgilere göre, inşaat şirketlerinin kiralama amacıyla yapacakları konut ve işyerlerine yönelik bazı desteklerin verilmesi ve kira gelirlerinden alınan vergilerde indirime gidilmesi gibi formüller tartışılıyor. AK Parti kurmayları, destek ve vergi indirimlerinin gündeme gelmesi durumunda; kiralama amaçlı üretilecek konut sayısının artacağını, bu durumun kira artışlarını da önleyeceğini dile getiriyor. Maliye Bakanlığı’nın da milletvekillerinin önerileri doğrultusunda vergi indirimi, kira amaçlı konut ve işyeri üretilmesine destek verilmesi gibi konularda bir çalışma başlattığı belirtiliyor. Öte yandan AK Parti yönetimi, bir süredir çalışmaları devam eden ve herhangi bir olağanüstü durum nedeniyle faaliyetlerine ara verilen iş yerlerinin kiradan muaf olmalarını düzenleyen taslağı da yeni dönemde Meclis gündemine getirecek.
Üniversiteler açılıyor, kiralar uçuyor Üniversiteler açılıyor, kiralar uçuyor Üniversitelerin yüz yüze eğitim vermeye başlamasına sayılı günler kala öğrencilerin ev bulma telaşı da başladı. İzmir’de ev kiralarını uçuk bulan pek çok öğrenci mağduriyetlerini dile getirirken, kira fiyatlarını karşılayamayan bazı öğrencilerin gecekondulara taşındığı, bazılarının da geçici olarak geceleri çevredeki kafelerde kaldığı belirtildi. İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu ise yüz yüze eğitim konusundaki belirsizliğin sona ermesi halinde taleplerin artıp kira fiyatlarının yüzde 35’lere kadar fırlayabileceğini söyledi.
BOŞ OFİSLER YURT OLSUN
Konuyla ilgili konuşan Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Hakan Akdoğan da “Pandemide evden çalışmayla birlikte talebin azaldığı ofis blokları, ilgili yeterlilikleri sağlamaları durumunda yükseköğrenim öğrenci yurdu veya öğrenci pansiyonu olarak hizmet verebilirler. Bu sayede talep bir miktar karşılanabilir. Bu konuda adımlar atılmalı. Öte yandan Kira fiyatlarında tansiyonun azalması için yeni inşaat arzı şart. Lakin arzlar piyasaya çıkana kadar fiyatlarda artışlar devam ediyor. Müteahhitler için de bazı teşvikler ve mevzuat kolaylıkları sağlanabilirse arz daha hızlı artabilir” ifadelerini kullandı.

Eylül ayı kira artış oranı belli oldu (Kira artışı hesaplama) Eylül ayı kira artış oranı belli oldu (Kira artışı hesaplama) Ağustos ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte Eylül ayı kira artış oranı belli oldu. Enflasyon rakamlarının on iki aylık ortalaması baz alınarak belirlenen kira zammı Eylül ayı için yüzde 15,78 oldu. Peki kira artış oranı nasıl hesaplanır?
Kiralar yükseldi, sahte ilanlar arttı: Kapora vurgununa dikkat Kiralar yükseldi, sahte ilanlar arttı: Kapora vurgununa dikkat Kira fiyatlarının yükseldiği semtlerde başka emlakçının portföyünde olan daireleri kendi portföyündeymiş gibi ilan veren fırsatçılar çok talep olduğunu söyleyip kapora istiyor. Para hesaba yattığında ise ortadan kayboluyorlar.

 

YORUMLAR