11.10.2021 05:18
İstanbul'da 102 bin konut dönüşüyor

Kentsel dönüşüm seferberliği kapsamında İstanbul'da 2023'e kadar 102 bin konutun tamamlanması hedefleniyor. Bugüne kadar ülke genelinde tamamlanan dönüşüm ve sosyal konut sayısı ise 2,5 milyonu buldu.

Önder Çelik İSTANBUL

Ülke genelinde 6,7 milyon riskli yapının güvenli hâle gelmesi için, kentsel dönüşüm seferberliği hızla devam ediyor. Dönüşümün önemli adreslerinden İstanbul'da 1,5 milyon riskli yapıdan 300 bininin acil dönüşmesi gerektiğini belirten Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Sezayi Köse "İstanbul'da 2023'e kadar 102 bin 289 bağımsız birimin tamamlanmasını hedefliyoruz. Kartal, Kadıköy, Üsküdar, Beykoz, Pendik, Ataşehir, Sultanbeyli, Bağcılar, Esenler, Gaziosmanpaşa, Kağıthane, Beyoğlu, Güngören, Zeytinburnu, Eyüp’de çalışmalar pandemiye rağmen aralıksız sürüyor" şeklinde konuştu.

TAMAMLANAN KONUT SAYISI 2,5 MİLYONU BULDU

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca şu anda 81 ilde 300 bin konutun dönüşümü gerçekleştiriliyor. Bu projelerin yatırım değeri 90 milyar lira. Bugüne kadar tamamlanan dönüşüm ve sosyal konut sayısı 2,5 milyonu buldu. Dönüşümde; riskli yapıysa 18 ay, riskli alandaysa 48 ay kira yardımı veriliyor. Dönüşüm kredisine 0.40 puana kadar destek sağlanıyor. Evini güçlendireceklere verilen kredide üst sınır 80 bin lira, dönüştüreceklerde ise 200 bin lira. Vatandaş kendi dönüştürürse, yüzde 18 yerine yüzde 1 KDV ödüyor.

Meclis'ten kentsel dönüşüme ivme kazandıracak öneriler Meclis'ten kentsel dönüşüme ivme kazandıracak öneriler Hızlı bir tarama modeli ile yapı envanterinin çıkarılması, bu envanterle öncelikli kentsel dönüşüm projelerinin belirlenmesi istenen Meclis Deprem Araştırma Komisyonu raporunda, kentsel dönüşümle ilgili davaların öncelikle sonuçlandırılması gerektiğine dikkat çekildi.

AFAD Başkanı talimat verdi: Deprem konutları en kısa sürede teslim edilecek AFAD Başkanı talimat verdi: Deprem konutları en kısa sürede teslim edilecek AFAD Başkanı Yunus Sezer 2020 yılında Malatya’da yaşanan depremin oluşturduğu hasarı ve deprem sonrası çalışmaları yerinde inceleyerek afet konutlarının vatandaşlara en kısa sürede teslim edilmesi talimatını verdi.

Konut kıtlığına 15 bin arz Konut kıtlığına 15 bin arz İstanbul'da 12 projede 15 bin yeni konutu satışa çıkaracak Emlak Konut GYO Genel Müdürü Hakan Gedikli "Satın alma şartlarını iyileştireceğiz. Fiyatlar ulaşılabilir olsun diye 60 aya kadar vade farksız, ara ödemeli fırsatlar sunacağız" dedi.

YORUMLAR