14.10.2021 16:03
Türk-İş’ten asgari ücret mesajı: 45 yıla bedel olacak

Pandeminin ardından bu sene asgari ücrete yapılacak zam merakla beklenirken Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, 45 senedir asgari ücreti konuştuklarını söylerek "Bu yıl 45 yıla bedel bir yıl olacak" dedi.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay aralık ayında başlayacağı tahmin edilen ve yaklaşık 7 milyon kişiyi ilgilendiren 2022 asgari ücret belirleme görüşmelerine yönelik kritik bir mesaj verdi.

Atalay, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun (TİSK) MESS Teknoloji Merkezi'nde (MEXT) "İşimizin Yarını" ana temasıyla düzenlediği Ortak Paylaşım Forumu'nda yaptığı konuşmasında, “Asgari ücret önümüzdeki dönem hiç olmadığı kadar önemli. 45 senedir asgari ücreti konuşuyoruz. Bu sene 45 seneye bedel bir sene. Onun için toplumu tebessüm ettirecek, toplumu memnun edecek, bizim razı geleceğimiz bir tablo çıkarsa biz de altına imza atarız" dedi.

"BU SENE 45 SENEYE BEDEL BİR SENE"

Bazı işverenlere tepki gösteren Atalay, “Asgari ücretli 7 milyon insan var. Asgari ücret, 'Bu ücretin altında işçi çalıştıramazsın' demek. Bu ücret 12 kalemi ilgilendiriyor. İnsanlar bu ücretle geçinmeye mahkum durumda. Bu ücretle 10 gün geçinemezsiniz. Bazı işverenler, 'Asgari ücret yükselirse batarız.' diyor. O zaman sen bu ücretle geçinmeyi dene bakalım. Bu sene kamu çerçeve protokolü sözleşmesi yaptık, geçen dönemler ve ondan önceki kamu sözleşmelerindeki aldığımız oranlar iyiydi ama bu sene biraz daha mükemmel oldu. Kamuoyunun yüzde 90'ının memnun olduğu bir sözleşme oldu. Yeterli mi? Değil. Asgari ücret önümüzdeki dönem hiç olmadığı kadar önemli. 45 senedir asgari ücreti konuşuyoruz. Bu sene 45 seneye bedel bir sene. Onun için toplumu tebessüm ettirecek, toplumu memnun edecek, bizim razı geleceğimiz bir tablo çıkarsa biz de altına imza atarız. 44 senede dört kere biz de alınan karara imza atmışız. İnşallah bu sene beşincisi olur” açıklamasında bulundu.

Asgari ücret desteği 2021'de de devam edecek Asgari ücret desteği 2021'de de devam edecek İşgücü maliyetlerini düşürerek istihdamı korumak ve artırmak amacıyla 2016-2020'de uygulanan asgari ücret desteğinin 2021'de de devam edeceği açıklandı.

İşçi ve işverenler dikkat! Asgari ücret desteği geliyor İşçi ve işverenler dikkat! Asgari ücret desteği geliyor Ekonomik düzenlemeler içeren torba yasa teklifi Komisyon’da kabul edildi. Bu kapsamda asgari ücretli işçi çalıştıran işverenlere, devlet 75 lira destek verme kararı aldı.

Kaynak : AA
YORUMLAR