02.11.2021 12:07
Elon Musk’tan tarihi yükseliş: Serveti 335 milyar dolara ulaştı

Dünyanın en zengin insanı olan Elon Musk’ın serveti 335 milyar dolara ulaştı. Yeni servetiyle iş adamı Warren Buffett'ı üçe katlayan Elon Musk, zirvede yerini sabitledi. Aynı zamanda Musk, anayurdu Güney Afrika'nın geçen yıl elde ettiği toplam milli gelirden daha fazla bir paraya sahip oldu. 50 yaşındaki milyarderin servetinde yaşanan artış, Tesla hisselerindeki yüzde 8,5’lik yükselişi de peşinden getirdi.

SpaceX ve Tesla CEO’su Elon Musk’ın serveti 300 milyar dolara ulaşmıştı. Dünyada bu rakamlara çıkan ilk kişi olmasından sadece birkaç gün sonra, yatırım uzmanı Warren Buffett'ta üç kat fark attı.

335 MİLYAR DOLARA ULAŞTI

Bloomberg Milyarderler Endeksi'ne göre, teknoloji devinin serveti, 24 milyar dolar daha yükseldikten sonra 335 milyar dolara ulaştı. Berkshire Hathaway CEO'su Buffet’ın ise net serveti 104 milyar dolar değerinde.

GÜNEY AFRİKA’NIN MİLLİ GELİRİNİ GEÇTİ

50 yaşındaki Musk, aynı zamanda, Dünya Bankası verilerine göre, geçen yıl 301,9 milyar dolar milli gelir elde eden anavatanı Güney Afrika'nın tüm gayri safi yurtiçi hasılasından daha fazla paraya sahip.

ŞİRKETLERİN HİSSESİ DE ARTTI

Bununla birlikte Musk’ın servetindeki son artış Tesla'nın hisselerindeki yüzde 8,5'lik bir artıştan kaynaklandı. Musk'ın net serveti  2021'de toplam 165 milyar dolar arttı. Multimilyarder, yılın başında şirketin yaklaşık yüzde 22,4'üne sahipti.

İLK KEZ GÖRÜLDÜ

Tesla hisseleri, Mart ve Mayıs aylarındaki düşüşlere rağmen, yılın başından bu yana yüzde 65,6 arttı. Geçen hafta, Hertz'in 100 bin Tesla sipariş ettiği haberinin ardından şirketin hisselerinde meydana gelen yüzde 13'lük bir sıçrama ise Musk'ın servetine  36 milyar dolar daha ekledi.  Bloomberg'in bildirdiğine göre tarihte ilk kez  bir insanın serveti tek günde bu kadar büyük bir artış gördü. 

142 MİLYAR DOLAR DAHA FAZLA PARAYA SAHİP

Tüm bunların yanı sıra Musk şu anda, Bloomberg endeksine göre 193 milyar dolar ne servete sahip olan dünyanın en zengin ikinci insanı olan Amazon kurucusu Jeff Bezos'un 142 milyar dolar daha fazla paraya sahip. 

Elon Musk'tan BM'lere meydan okuma! Servetini ortaya koydu Elon Musk'tan BM'lere meydan okuma! Servetini ortaya koydu Dünyanın en zengin insanı olan Elon Musk, servetinin küçük bir kısmıyla dünyadaki açlık sorununu çözebileceğini öne süren BM Dünya Gıda Programı direktörü David Beasley'e cevap vererek meydan okudu. Beasley, geçen hafta Musk’ın servetinin yüzde ikisi olan 6 milyar doların açlıktan ölmek üzere olan 42 milyon kişiyi kurtarabileceğini söylemişti. SpaceX ve Tesla'nın CEO'su Elon Musk ise BM'nin paranın açlık krizini nasıl çözeceğini kanıtlaması durumunda Tesla'daki hissesini hemen satacağını ve parayı bağışlayacağını açıkladı.

Dünyanın en zengini Elon Musk rakipleriyle arayı iyice açtı Dünyanın en zengini Elon Musk rakipleriyle arayı iyice açtı Tesla’nın değerinin 1 trilyon dolar olmasıyla Elon Musk’ın kişisel serveti 288 milyon dolara ulaştı. Musk böylelikle listedeki diğer zenginlerle arasındaki farkı biraz daha arttırdı.

Avrupa'nın en büyük Apple Store'u İstanbul'da! Elon Musk'tan 'Apple bez' göndermesi Avrupa'nın en büyük Apple Store'u İstanbul'da! Elon Musk'tan 'Apple bez' göndermesi Apple, İstanbul’daki üçüncü mağazasını Bağdat Caddesi’nde açtı. Apple CEO’su Tim Cook ise açılışı Twitter hesabı üzerinden duyurdu. Tesla CEO’su Elon Musk bu paylaşıma ise 'Apple Temizleme Bezi'ne gönderme yaparak cevap verdi.

YORUMLAR