24.11.2021 09:42
ABD’den dikkat çeken kripto para kararı: Yazılı izin istenecek

Ülkelerden kripto para hamlesi gelmeye devam ediyor. El Salvador’un ‘Bitcoin City’ adından bir Bitcoin şehri kurma projesini duyurmasının ardından, ABD’den yeni bir hamle geldi. ABD Para Birimi Denetleme Ofisi(OCC), bankaların belirli kripto para faaliyetlerinde bulunmadan önce izin istemeleri ve yazılı onay almaları gerektiğini bildirdi.

Kripto para kullanımı artmaya devam ediyor ancak belirli riskleri de barındırıyor. ABD Para Birimi Denetleme Ofisi (OCC) Başkanı Michael Hsu, açıklamada bulunarak artık bankaların kripto para sahibi müşterilerine saklama, takas gibi hizmetler sağlamadan önce uygun risk yönetim araçlarına sahip olduklarını regülatörlere kanıtlamaları gerektiğini belirtti.

ABD’DEN DİKKAT ÇEKEN KRİPTO PARA KARARI

OCC'den yapılan açıklamada, bankaların müşterilerin kripto varlıklar için saklama hizmetleri sağlama gibi faaliyetlerde bulunmadan önce uygun risk yönetim sistemlerine ve kontrollerine sahip olduklarını gösterebilmeleri gerektiği aktarıldı.

YAZILI OLARAK İZİN ALMALARI GEREKİYOR

Açıklamada, bankaların belirli kripto para, dağıtık defter (distributed ledger) ve sabitkoin (stablecoin) faaliyetlerinde bulunmadan önce denetim makamlarına bu niyetlerini bildirmeleri ve yazılı izin almaları gerekeceği kaydedildi.

FED’DEN ORTAK KARAR

ABD Merkez Bankası (Fed), Federal Mevduat Sigorta Kurumu ve OCC, salı günü, kripto varlıklarla ilgili gelecekteki çalışmaların yol haritasını sunan ortak bir açıklama da yayımlamıştı. Düzenleyici kurumların ortak açıklamasında, gelecek yıl bankaların kripto para piyasasında hangi faaliyetlerine yasal olarak izin verileceğine daha fazla açıklık getirilmesinin planlandığı kaydedilmişti.

Kripto para Hecoin için dolandırıcılık iddiası: Hesapları kapandı Kripto para Hecoin için dolandırıcılık iddiası: Hesapları kapandı Alternatif bir değişim aracı olan ve son dönemlerin gözde yatırım araçlarından birisi haline gelen kripto para borsasında yeni bir yerli vurgun yaşandı. Hecoin ismiyle işlem gören kripto para dün gece saatlerinde buhar oldu. Firmanın mobil uygulaması ve sosyal medya hesapları da kapandı.

Kripto para piyasasında sert düşüş: Bitcoin 59 bin dolar seviyesine indi Kripto para piyasasında sert düşüş: Bitcoin 59 bin dolar seviyesine indi Kripto para piyasalarında düşüş devam ediyor. Yaşanan düşüşte ABD Başkanı Joe Biden'ın imzaladığı tasarının etkisinin olduğu görülürken, piyasaların öncü para birimi olan Bitcoin, 24 saatte yüzde 2.9 düşüş gösterdi.

WhatsApp'dan kripto para adımı: Tüm ödeme hizmetleri bir araya getirilecek WhatsApp'dan kripto para adımı: Tüm ödeme hizmetleri bir araya getirilecek Dünya’da en çok kullanılan anlık mesajlaşma ve haberleşme uygulaması olan WhatsApp, kripto para ile ödemeyi test ediyor. Meta’nın dijital para cüzdanı olan Novi yakın bir zamanda WhatsApp’a entegre edilecek.

YORUMLAR