14.05.2022 11:33
Ne altın ne dolar, herkes ‘gümüş alın’ diyordu! Fiyatlardaki gerileme yatırımcıları korkuttu

Fed’in yüzde 50 faiz artırımına gitmesi ve ABD’de açıklanan Nisan ayı enflasyonun beklentilerin üzerinde gelmesi altın fiyatlarında hareketliliğe neden olmuştu. Özellikle ons altındaki düşüş dikkat çekmişti. Uzmanlar ise yeni gümüşü yeni popüler olarak görmeye başladı. Ancak gümüş fiyatlarında da düşüşler başladı. Dün yüzde 2,5 kayıp yaşayan gümüş 21,67 dolara kadar geriledi. Bu gerileme ise Temmuz 2020 sonrasında en büyük düşüş olarak kayda geçti. 14 Mayıs Cumartesi gününde ise gümüş 21,14 dolardan işlem görüyor. Peki gümüş fiyatları yükseldi mi, düştü mü? 14 Mayıs Cumartesi günü gümüş fiyatları ne kadar? İşte gümüşle ilgili sıcak gelişmeler…

Altın ve dolar gibi popüler yatırım araçlarından bir olan gümüşte piyasadaki baskıdan etkilenerek düşüşe geçti. Özellikle Fed’in faiz artırımına gitmesi, Çin’de artan koronavirüs vaka sayıları ve devam eden Rusya-Ukrayna Savaşı piyasaları altüst etti. Gümüş fiyatları ise dün sert düşüş yaşayarak Temmuz 2020 seviyesine geri döndü. Uzmanlar ise hem altın hem de gümüş fiyatları için kritik tahminlerde bulundu. Peki altın fiyatları yükselecek mi? Gümüş ne kadar? Gümüş fiyatları düştü mü? İşte gümüş ve altın fiyatlarındaki sıcak gelişmeler… 

TEMMUZ 2020 SONRASI EN BÜYÜK DÜŞÜŞ 

Kıymetli metaller bu hafta büyüme endişelerin artması ve artan enflasyona karşı Fed’in sert para politikası uygulamalarına karşın değer kaybediyor. Altın gibi popüler metaller arasında gösterilen gümüş dün yüzde 2,5 kayıp yaşayarak 21,67 dolara kadar geriledi. Gümüşteki bu gerileme ise Temmuz 2020 sonrası en büyük düşüş olarak görüldü. 

YUKARI YÖNDE KIRARSA YATIRIMCISINA HIZLI KAZANIM SAĞLAR 

Analistlere göre ise toparlanma sürecine girecek olan gümüş fiyatlarının 22,10 ve 22,76 direnç olarak izlenebilir. Öte yandan 21,27 seviyesinin aşağı yönlü kırılması ve altı fiyatlamada ise 20,60 ve 19,46 doların destek oluşturabileceği uyarısı yapılıyor. Ancak analistler, ons gümüşte 21 dolarda güçlü bir destek bölgesi oluştuğunu söylüyor. Ons gümüş toparlanma girişiminde bulunduğunda öncelikle 22 dolar bölgesinde kurulu olan kuvvetli direnç bariyerini kırması gerekiyor. Değerli metalin 22 dolar ile 22.40 dolar aralığındaki satışla karşılaşma olasılığı görmekle birlikte uzmanlar, metalin 22,40 doları yukarı yönde kırarsa hızlı kazanımlar gösterebileceğini belirtiyor. 

GÜMÜŞ İÇİN OLUŞAN RİSKLER 

Ekonomistler ise Altın/gümüş oranı 85 üzerinde konumlanmasının işlerin yolunda gitmediğini ve gümüşün piyasada olması gereken seviyenin çok altında konumlandığını gösterdiğini belirttiler. 

Çin’in artan koronavirüs vakalarına karşın imalat konusunda yavaşlaması ise gümüşe olan tüketim talebinde risk oluşturdu. Bununla birlikte, fotovoltaik talebin yanı sıra elektrikli araç (EV) sektöründen gelen talep, daha temiz enerjiye olan geçiş sürecinde devam ediyor.

“GÜMÜŞ ALTINDAN DAHA HIZLI DÜŞÜYOR” 

Reuters’ta yer alan habere göre ise ABD'li kurumsal yatırımcının gümüş sattığını belirten Analist Ross Norman, "Gümüş altından daha hızlı düşüyor. Bu tüm kompleks için düşüş işareti. Çin'de devam eden karantinalarla birlikte endüstriyel metaller zorlanıyor” dedi.

Altın fiyatları bugün ne kadar? Gram, yarım ve çeyrek altın ne kadar, kaç TL? 14 Mayıs 2022 güncel altın fiyatları Altın fiyatları bugün ne kadar? Gram, yarım ve çeyrek altın ne kadar, kaç TL? 14 Mayıs 2022 güncel altın fiyatları Altın fiyatları hafta sonu vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Fed’in faiz artırım kararı ve Çin’deki artan koronavirüs vakaları altın fiyatlarında dalgalanmaya neden oldu. Hafta başından beri inişli çıkışlı bir fikstür sergileyen altın, 14 Mayıs Cumartesi günü tekrardan düşüşe geçti. Ons altın 1812 dolar seviyesinden işlem görürken, en büyük düşüş gram altında gözüktü. Gram sabah saatleri itibariyle 901 liradan işlem görmekte. Peki 14 Mayıs 2022 altın fiyatları ne kadar? Gram, çeyrek, tam ve yarım altın ne kadar, kaç TL? Altın fiyatları yükseldi mi? İşte altın fiyatlarında son durum…

Kripto para milyarderi düşüşler hakkında ilk kez konuştu! Elindeki coinlerini satacak mı? Kripto para milyarderi düşüşler hakkında ilk kez konuştu! Elindeki coinlerini satacak mı? Kripto paralardaki sert düşüş devam ediyor. Lider kripto para birimi Bitcoin 30 bin doların altına kadar geriledi. Bitcoin’deki düşüş diğer coinleri de etkiledi. En büyük düşüş ise Luna’da görüldü. Yüzde 98 değer kaybeden Luna, kripto para tarihinden silinmiş durumda. Bitcoin ve altcoin milyarderi olarak tanınan Sam Bankman-Fried ise düşüşlerden en çok zarar görenlerin arasında. Fried’in serveti Mart ayının sonundan bu yana yarıya indi. 22 milyar dolar olan net değeri 11 milyara indi. Milyarder ise açıklama yaparak kripto para piyasasının sıfıra inmeyeceğini ve bunun yerine hisse senetleriyle toparlanacağını söyledi.

Kripto para tarihinden silinen Luna’nın kurucusuna tehdit! Evini bastılar Kripto para tarihinden silinen Luna’nın kurucusuna tehdit! Evini bastılar Kripto paralarda adeta deprem yaşanıyor. Özellikle değeri yüzde 99 düşen Luna kripto para tarihinden silindi. Luna’nın çöküşüyle birlikte binlerce yatırımcı zarar etti. Zararını nasıl karşılayacaklarını kara kara düşünen yatırımcılar Luna’nın kurucusu olan Do Kwon’u hedef haline getirdi.

YORUMLAR