12.02.2019 08:25
Yine UH-1 faciası! 4 kahraman asker şehit

Sancaktepe’de 26 Kasım 2018’de UH-1 tipi askerî helikopter düşmüş, 5 askerimiz şehit olmuştu. Dün aynı yerde aynı tip helikopterin düşmesi sonucu 4 askerimizi daha şehit verdik

İstanbul Sancaktepe’den dün akşam gelen 4 şehit haberi bir kere daha yüreklerimizi dağladı. 4'üncü Kara Havacılık Alay Komutanlığına ait UH-1 tipi helikopter, saat 18:17'de Samandıra’dan havalandı. Askerî helikopter saat 18:51'de bilinmeyen bir sebeple Çekmeköy’de Kirazlıdere Mahallesine düştü. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, önce 4 askerimizin yaralı olarak hastaneye kaldırıldığı bilgisini paylaştı. Ancak acı haber dakikalar sonra geldi. Yerlikaya, “Az önce İl Sağlık Müdürlüğümüzden aldığımız habere göre, maalesef 4 askerimiz şehit olmuştur. Milletimizin, ordumuzun başı sağ olsun” dedi. Üzücü kaza sonucu helikopterde bulunan Pilot Yüzbaşı Ümit Özer, Yüzbaşı Semih Özcan, Astsubay Başçavuş İlyas Kaya ve Astsubay Üstçavuş Yakup Avşar’ın şehit olduğu bildirildi. Olayla ilgili adli tahkikat başlatıldı. Başkan Erdoğan ve TBMM Başkanı Yıldırım başta olmak üzere siyaset, sanat ve spor camiası taziye mesajları yayınladı.

SİCİLİ BOZUK HELİKOPTER

Çekmeköy'de Kirazlı Mahallesi'nde site içine düşen, içindeki 4 askerin şehit olduğu helikopterin modeli de UH-1 çıktı. 2020 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanterinden çıkarılması planlanan UH-1 tipi bir helikopter en son 26 Kasım 2018 tarihinde İstanbul'da düşmüş, 5 askerimiz şehit olmuştu. TSK envanterinde 27 adet bulunan UH-1 tipi helikopter sayısı dünkü kazadan sonra 26’ya düştü. Bu helikopterler Skorsky’lerin alınmasından sonra eğitim amaçlı kullanılıyordu.

VİETNAM SAVAŞININ SİMGESİYDİ

Dünyada birçok ülke tarafından hâlâ kullanılmaya devam eden ve Vietnam savaşının simgelerinden olan UH-1'ler arama kurtarma, nakliye ve pilot eğitimi görevlerinde kullanılmak üzere tasarlandı. İlk uçuşunu 22 Ekim 1956'da yapan UH-1'ler 1959 yılında Amerikan ordusunun hizmetine girdi. En son üretimi 1976 yılında yapılan UH-1’lerin o yıl üretim hattı kapandı. Bell helikopterleri serisinin öncüsü olan UH-1'ler Vietnam savaşında kullanılmak üzere yeniden tasarlandı. ABD, UH-1 tipi helikopterleri 2004 yılından itibaren kullanmama kararı aldı.

TÜRKİYE’DE 5 KERE DÜŞTÜ

Türkiye' de  daha önce de UH-1 tipi askeri helikopter kazaları yaşandı. O kazalar şöyle:

8 Kasım 2002: Bandırma 6. Ana Jet Üssü’ne bağlı UH-1 tipi bir helikopter eğitim alanına inişe geçtiği sırada düştü. Kaza sonucunda 2'si ağır toplam 6 askeri personel yaralandı.

16 Mart 2006: Erzincan'a gitmekte olan UH-1 tipi askeri helikopter Erzincan'a 55 km uzaklıkta, yüksek gerilim hattına çarparak düştü. Kazada 5 asker şehit olurken, bir asker de yaralı kurtuldu.

10 Nisan 2006: Kocaeli'nin Uzunçiftlik beldesi yakınlarında UH-1 tipi askeri personel taşıma helikopteri düştü. Üç askeri personel şehit oldu

10 Ocak 2011: Kara Havacılık Okul Komutanlığı’na ait eğitim uçuşu yapan UH-1 tipi askeri helikopterin Sincan İlçesi’ne bağlı Temelli ile Polatlı İlçesi’ne bağlı Dodurga Köyü Kapalıtepe Mevkisi arasındaki bölgede düşmesi sonucu 5 subay şehit oldu.

26 Kasım 2018: İstanbul'da 26 Kasım 2018 tarihinde 4. Kara Havacılık Alay Komutanlığına ait olan UH-1 tipi askeri helikopterin Sancaktepe ilçesi Sarıgazi Mahallesi'nde düşmesi sonucu 5 asker şehit olmuştu.

YORUMLAR