Türkiye Gazetesi 50.Yıl
16.02.2019 20:02
Bakan Akar'dan 'güvenli bölge' açıklaması: Emniyeti Türkiye sağlamalı

Milli Savunma Bakanı Akar, ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan, ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey ve ABD'li bazı senatörlere ayrı ayrı görüştü. Bakan Akar, 'Fırat'ın doğusunda oluşturulacak güvenli bölgede, terör örgütü YPG olmamalı ve bölgenin emniyeti Türkiye tarafından sağlanmalıdır.' dedi.

Bakan Akar, Münih Güvenlik Konferansı kapsamında düzenlenen ikinci gün  oturumlarına katıldı. Programı kapsamında ikili görüşmeler de yapan Bakan Akar, ilk olarak  Lübnan Savunma Bakanı Elias Bou Saab ile bir araya geldi. Askeri ve savunma alanındaki iş birliği konularının ele alındığı  görüşmenin ardından Akar, IKBY Güvenlik Konseyi Başkanı Mesrur Barzani'yi kabul  etti. Bakan Akar sonrasında ise ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan,  ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey ve 12 ABD'li senatörle ayrı ayrı bir araya  geldi. Akar, bu görüşmelerinde, iki ülke arasındaki ilişkilerin önündeki en  büyük engellerden birinin terör örgütü PKK/YPG olduğunu belirtti.

Terör örgütü PKK/YPG'nin Kürtleri temsil etmediğini ifade eden Akar,  şunları söyledi:

"Kürtler bizim kardeşimiz. Bizim tek hedefimiz teröristler. Bazıları  PKK'yı Kürtler olarak niteliyor. Bu son derece yanlış. PKK'lı teröristler, Kürt  kardeşlerimizi temsil etmemektedir. Unutulmamalıdır ki PKK, YPG aynıdır. Bu  nedenle YPG terör örgütünün bölgeden çıkarılması, hudutlarımızın ve halkımızın  güvenliği açısından en önemli konudur. Fırat'ın doğusundaki 440 kilometrelik  sınır hattında oluşturulacak güvenli bölgede terör örgütü YPG olmamalı ve  bölgenin emniyeti  Türkiye tarafından sağlanmalıdır."

Türkiye'nin, güney sınırı boyunca bir terör koridoru oluşturulmasına  asla izin vermeyeceğini  vurgulayan Bakan Akar, Türkiye'nin batıdan uzaklaştığı  iddialarını ise "Türkiye, batıdan uzaklaşmadı. NATO başta olmak üzere tüm  sorumluluklarını eksiksiz yerine getirmeye devam ediyor." sözleriyle cevapladı.

Akar, S-400 hava ve füze savunma sistemi alımına ilişkin olarak, "Bu  bir tercih değil, zorunluluktur" dedi.  Bakan Akar, hava ve füze tehdidine karşı  Türkiye'nin korunmasının zorunluluk olduğunu, bu konuda müttefik ülkelerle  Patriot ve SAMP-T hava savunma sistemleri tedariki konusunda da görüşmelerin  devam ettiğini vurguladı.

YORUMLAR