25.04.2019 13:00
FETÖ sanığı iş adamına hapis cezası

Kayseri'de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında yargılanan iş adamına 5 yıl hapis cezası verildi.

Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasında tutuksuz  sanık İbrahim Aksoy ve avukatı hazır bulundu.

Aynı örgüt kapsamında 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan ve "silahlı  terör örgütü yöneticiliği" suçundan 15 yıl hapis cezasına çarptırılan eski GESİAD  Kayseri Şube Başkanı Hamdi Kınaş, duruşmada tanık olarak dinlendi.

Sanık Aksoy'un GESİAD üyesi olduğunu anlatan Kınaş, "17/25 Aralık  sürecinden sonra dernekte yoğun istifalar ve ayrılmalar oldu. Sanığın da istifa  dilekçesi vardı. Bu dilekçeyi işleme koyup koymama yönünde bir talebim olmadı.  Sanığın FETÖ ile bir bağlantısı olup olmadığını bilmiyorum. Bu konuda bilgim ve  görgüm yok." diye konuştu.

Sanık avukatı esasa ilişkin savunmasında, müvekkilinin 17/25 Aralık  sürecinden sonra örgüt ile bağını kopardığını ve bildiklerini anlattığını  belirterek, beraatini istedi.

Savcı mütalaasında, sanığın "silahlı terör örgütüne üye olmak"  suçundan cezalandırılmasını ve etkin pişmanlık hükümlerinden yararlandırılmasını  istedi.

Mahkeme başkanı tarafından son sözü sorulan sanık Aksoy, beraatini  istedi.

Mahkeme heyeti, sanık Aksoy'a "silahlı terör örgütüne üye olmak"  suçundan önce 9 yıl hapis cezası verdi, ardından etkin pişmanlık kapsamında bu  cezayı 5 yıla indirdi.

YORUMLAR