10.08.2019 23:00
Kurban Bayramı tarihi, ne zaman 2019? 2019 Kurban Bayramı tatili kaç gün? Kurban Bayramı Tatili NE ZAMAN başlıyor, ne zaman bitiyor 2019?

Kurban Bayramını tatilciler açısından oldukça merak edilen konulardan biri. Tatil planlarını erkenden yapmak isteyen vatandaşlar kurban bayramı ne zaman 2019 şeklinde aramalarını sürekli olarak gerçekleştiriyor. Öte yandan bayramı tatili kaç gün olacak sorusu da merak edilenler arasında. Peki Kurban Bayramı ne zaman? Tatil kaç gün olacak? İşte Kurban Bayramına ilişkin merak edilen tüm detaylar...

Kurban bayramında tatile gitmek isteyenler erkenden rezervasyon yapabilmek adına arama motoru Google'da yoğun olarak '2019 Kurban Bayramı ne zaman ?' sorularıyla araştırmalar yapıyor. Öte yandan Kurban Bayramı tatilinin ne kadar olacağı da aynı şekilde ilgiyle aranan bir diğer husus.

2019 KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN / KURBAN BAYRAMI HANGİ TARİHLERDE?

Arefe günü 10 Ağustos olurken, 2019 Kurban Bayramı 11 Ağustos Pazar günü başlıyor. 

2019 KURBAN BAYRAMI TATİLİ KAÇ GÜN SÜRECEK?

Güncel verilere göre Kurban Bayramı tatili 5 gün olduğu bilinmektedir. Tatil 10 Ağustos Cumartesi (Arefe Günü) başlayıp,  14 Ağustos, Çarşamba günü son bulacak.

NEDEN KURBAN KESİLİYOR?
Kurban kesmek, maddi gücü yerinde olan, hadislerce ve islami kaynaklarca belirlenmiş belirli “refah” kriterlerine sahip olan kişilere farz kılınmıştır. Bu vazife aslında toplumsal yardımlaşma seferberliğine bir çağrıdır.

Toplum içerisinde maddi imkansızlıklar yüzünden “et ve et ürünleri” ihtiyacını karşılayamayan kişilerin en azından senede bir kez bu ihtiyaçlarını doya doya karşılayabilmeleri için bir fırsattır. Fakirlere yardım etmek, insanlık ve müslümanlık görevlerini yerine getirmek niyetiyle kurban kesen kişi bunun sevabını kazanmaktadır.

Bunun dışında “kan akıtmak”, “boğazlamak” ,”öldürmek” gibi basit ve vahşice duyguların, düşüncelerin, niyetlerin hiçbirisi kesinlikle “kurban bayramı” içerisinde yoktur, geçerli değildir! Bu tür duygularını tatmin etmek için kurbanlık hayvanlara eziyet edenlerin de sevap kazanamayacakları birçok hadiste ve islami kaynakta altı çizilerek defalarca anlatılmıştır. Hacc Suresi’nin 37′nci ayetinde, “Bu hayvanların ne etleri ve ne de kanları Allah’a ulaşacaktır. Allah’a ulaşacak olan ancak sizin O’nun için yaptığınız gösterişten uzak amel ve ibadettir. Size doğru yolu gösterdiğinden, Allah’ı yüceltmeniz için onları böylece sizin buyruğunuza vermiştir. Ey Muhammed, iyilik yapanlara müjde et” buyruğu yer alır.

KURBAN ETİ NASIL PAY EDİLİR?
Kurban kesen kişilerin kesilen kurbanın etinin tamamını kendilerine saklaması yanlıştır. “Allah için kurban kesmenin” ve Kurban Bayramının maneviyatına, muhteviyatına tamamen terstir. Öte yandan, kesilen kurban etlerinin tamamının fakirlere, yoksullara dağıtılması da yanlıştır. Bunun ile ilgili olarak genel uygulamaya göre kesilen kurbanın etlerinin

3′te 1′i fakir ve yoksul kişilere,
3′te 1′i kurban kesen kişinin komşularına ve akrabalarına,
3′te 1′i de kendi evine kalacak şekilde paylaştırılmalıdır.

YORUMLAR