03.07.2021 17:03
Karaismailoğlu: Kanal İstanbul ile 3 yeni baraj yapılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu,"Binlerce metre aşağıdaki bir hareketin Kanal İstanbul ile bağlantı kurulması abesle iştigaldir. Bu işin uzmanları, bilim adamları bu konu ile ilgili, depreme hiçbir etkisi olmayacağına dair zaten noktayı koydular" dedi. Bakan Karaismailoğlu, projeyle birlikte üç yeni barajın yapılacağını da belirterek, İstanbul’a daha fazla su rezervi kazandırılacağını söyledi.

İstanbul’da bulunan “Tersane İstanbul”da başlayan Türkiye Denizcilik Zirvesinde sona gelindi. Zirvenin kapanış oturumuna Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve birçok ziyaretçi katıldı.

"KANAL İSTANBUL, ÜLKEYE YENİ BİR VİZYON KATACAK"
Burada bir konuşma yapan Bakan Karaismailoğlu, deniz taşımacılığının küresel ithalat ve ihracattaki öneminden bahsederek, benzer projelerin dünyada ihtiyaç olan birçok yerde gerçekleştirildiğini söyledi.

Bakan Karaismailoğlu, projeyle birlikte 3 yeni barajın yapılacağını ve bu şekilde İstanbul’a yeni su rezervleri katılacağının müjdesini verdi.

Karaismailoğlu, Kanal İstanbul projesinin ülkeye yeni bir vizyon kazandıracağını vurguladı.

“İHTİYAÇ OLAN HER YERDE BÖYLE KANALLAR VAR”
Kanal İstanbul’un önemli bir ihtiyaç olduğunu ifade eden Karaismailoğlu, “Kanal İstanbul gibi kanalı ilk defa Türkiye yapmıyor. Dünyada ihtiyacı olan her yerde böyle ulaşım yolları dizayn ediliyor ve de yapılıyor. Özellikle Kuzey Avrupa kanallar ülkesidir. Panama, Süveyş, Kiev Kanalları da ihtiyaçtan doğdu." ifadelerini kullandı.

Karadeniz’e kıyısı olan tüm ülkelerin limanlarına çok ciddi yatırım yaptığını hatırlatan Karaismailoğlu, "Çünkü bu ticaretin başka türlü yönetilmesi artık mümkün değildir. Denizler, çok büyük hacimli malları tek bir parçada taşıyabilecek güçtedir. Bu yüzden dünya ticaretinin yüzde 90’ını taşıyan deniz ticaretine mutlaka önem verip alternatifler üretmek zorundayız. Tüm bu ihtiyaçlardan dolayı bu ticaret gelip İstanbul Boğazına dayanıyor.” dedi.

Karaismailoğlu: Kanal İstanbul, dünyayı Türkiye’ye bağlayacak Karaismailoğlu: Kanal İstanbul, dünyayı Türkiye’ye bağlayacak Türkiye Denizcilik Zirvesi “Tersane İstanbul”da başladı. Zirvenin açılış oturumunda konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul’un deniz ticaretine katacağı katkılardan bahsederek “Kanal İstanbul Dünyayı Türkiye’ye bağlayacak. Kanal İstanbul ile ile ulaşım sektöründe yeni bir çağın kapısını aralıyoruz” dedi.

3 YENİ BARAJ MÜJDESİ
Bakan Karaismailoğlu, projeyle birlikte 3 yeni baraj yapılacağını, böylece İstanbul’a yeni su rezervlerinin kazandırılacağını belirterek, “Kanal İstanbul’u yapabileceğimiz yerlerle ilgili alternatif güzergahlar araştırdık. Beş tane güzergah tespit edildi. Beş güzergahın içinden coğrafi yapıya ve kanala en uygun yer olarak bugün konuştuğumuz güzergah tercih edildi. Burası 45 kilometre uzunluğunda Karadeniz’den başlıyor ve Sazlıdere Barajı'na geliyor. Adeta 78’i doğal bir kanal olan bir yer." açıklamasını yaptı.

"Geriye kalan yüzde 22’sinde de ciddi bir toprak hareketi olacak." diyen Karaismailoğlu, "Buradaki su kaynaklarıyla alakalı işin uzmanı bilim adamlarıyla çalışıldı. Sazlıdere Barajı Kanal İstanbul güzergahı içerisinde kalıyor. Bu da İstanbul’a yüzde 2,9 seviyelerinde bir su rezervi katıyor. Burada alternatif olarak 3 baraj yapılacak. Karamandere, Hamzalı ve Pirinççi Barajı ile birlikte Sazlıdere’den kaybedeceğimiz suların çok daha fazlasını İstanbul’a kazandırılmış olacak." ifadelerini kullandı.

Su eksikliği yaşanmayacağını, aksine daha fazla su rezervi kazandırılacağını aktaran Bakan Karaismailoğlu, "Melen’den, 200 kilometre öteden su getirildi. Sayın Cumhurbaşkanlığımızın önderliğinde yapıldı. Bu lojistik koridorların imalatı için ve de önümüzdeki yıllarda gelişecek, önümüzde oluşacak bir sıkıntı ve bir problem olarak duran bu ticari tüketime yön vermek için Kanal İstanbul olmazsa olmazdır.” diye konuştu.

“DEPREME BİR ETKİSİ YOK”
Kanal İstanbul projesinin depremlerle ilişkisi hakkında konuşan Bakan Karaismailoğlu, “Kanal İstanbul'un derinliği 20,75 metredir. Vezneciler Metro İstasyonunun derinliği 60 metredir. Bağcılar’daki metro istasyonunun derinliği de 60 metre civarındadır. O zaman depremi tetikleyecek diye metroları da yapmasa mıydık? Binlerce metre aşağıdaki bir hareketin Kanal İstanbul ile bağlantı kurulması abesle iştigaldir. Bu işin uzmanları, bilim adamları bu konu ile ilgili, depreme hiçbir etkisi olmayacağına dair zaten noktayı koydular. Yaptığımız projelerinin yanında bizim için o kadar da zor bir proje değil” dedi.

Kanal İstanbul için hatıra parası basıldı Kanal İstanbul için hatıra parası basıldı Kanal İstanbul projesi için Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından gümüş hatıra parası basıldı. Hatıra parası, 300 liradan satışa sunuldu.

“MONTRÖ VE KANAL İSTANBUL'UN BİR İLİŞKİSİ YOK”
Montrö Boğazlar Sözleşmesi ve Kanal İstanbul Projesi arasında bir ilişki bulunmadığını belirten Bakan Adil Karaismailoğlu, “Dün Deniz Kuvvetleri komutanımız buradaydı. Savunmayla ilgili bir sıkıntı yaşanmayacağını söyledi. Dışişleri Bakan yardımcımız da Montrö ile Kanal İstanbul projesinin herhangi bir ilişkisinin olamayacağını söyledi. Zaten Montrö Boğazlar Sözleşmesi, İstanbul Boğazı, Marmara Denizi ve Çanakkale Boğazını kapsar. Kanal İstanbul sadece, İstanbul Boğazına alternatif bir su yoludur.” şeklinde konuştu.

“DÖRT BAŞI MAMUR BİR PROJE YAPIYORUZ”
Proje çalışmaları sebebiyle elektrik, ulaşım, doğalgaz gibi kaynaklarda kesinti yaşanabileceği yönündeki sorulara ise Bakan Karaismailoğlu, “Kanal İstanbul ile alakalı sorusunun karşılığı olmayan hiçbir konu yok. Tabii ki bir alt yapı çalışması olacak. Bunların çözümleri de mevcuttur. Bütün imalatların hepsi finans maliyetleri içerisinde olacaktır." şeklinde cevap verdi.

Dört başı mamur bir iş yapıldığını belirten Karaismailoğlu, "Alt yapısıyla, üst yapısıyla, bütün ulaşım ve alt yapı ihtiyaçları, elektrik, su, doğalgaz gibi hepsi planlanıp projelendirildi. Bakanlığımız bu konuda yıllardır çalışıyor. Cevaplanamayacak hiçbir soru bırakmadık." dedi.

Çok ciddi uzmanların bu işte çalıştığını aktaran Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Uzun soluklu bir çalışma sonucunda hazırlanmıştır. İnşallah el birliğiyle ülkemize vizyon kazandıracak. 2053, 2071 planları yapan Büyük Türkiye için bu projeler olmazsa olmazdır." diyerek sözlerini tamamladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'dan "Kanal İstanbul" açıklaması Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'dan "Kanal İstanbul" açıklaması Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kanal İstanbul hakkında konuştu. Lavorv "Kanal İstanbul yapılması, yabancı ülkelerin askeri birliklerinin orada yer almasına zemin hazırlamayacaktır" ifadelerini kullandı.

Kaynak : İHA
YORUMLAR