12.07.2021 14:14
Cep telefonu faturalarına BTK'dan düzenleme

BTK tarafından GSM faturalarına yapılan son düzenleme ile faturaların son ödeme tarihinde ödenmemesi durumunda abonenin bilgisi dahilinde hat ya da internet sınırlandırılacak.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, milyonlarca internet ve GSM hattı kullanıcısını ilgilendiren önemli bir düzenlemeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor. Buna göre, faturanın son ödeme tarihinde ödenmemesi halinde, ilk olarak hat giden aramalara ve SMS'lere kapatılacak, internet hizmeti yavaşlatılacak. Yine ödeme yapılmaması durumunda hat gelen ve giden aramalara kapatılacak, internet hizmeti sonlandırılacak.

GSM ŞİRKETLERİ KURALLARI UYMAYANIN İLETİŞİMİNİ KESEBİLECEK

Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Tüketici Hakları Yönetmeliğinde değişiklik öngören taslağı kamuoyu görüşüne açan BTK, faturalarla ilgili önemli bir düzenlemeye gidiyor. Düzenlemede mücbir sebepler dışında işletmeciler tarafından hizmetin kesintisiz olarak sürdürülmesini esas alan BTK, hukuka aykırı ya da hileli bir faaliyetin varlığı konusunda kuvvetli bir şüphenin bulunması halinde ise aboneye bilgi vererek iletişimi kısıtlayabilecek ya da durdurabilecek.

İNTERNET BAĞLANTI HIZLARI DÜŞÜRÜLECEK

Düzenlemeyle faturaların son ödeme tarihinde ödenmemesi halinde, abonenin bilgilendirilerek iletişimin öncelikle kısıtlanma tedbiri uygulanmak üzere durdurulabilmesine de olanak tanınıyor.

Sabah'ta yer alan haberde, GSM'de abone hattının acil arama hizmeti ve işletmeci müşteri hizmetleri numarası hariç olmak üzere, giden aramalara ve kısa mesajlara kapatılması kısıtlanma olarak tanımlanırken, internette ise bu bağlantı hızının düşürülmesi ile olacak. Abone hattının, acil arama hizmeti hariç olmak üzere, gelen ve giden aramalar ile kısa mesajlara kapatılması ve internet erişim hizmetlerinin sona erdirilmesi ise durdurulma olarak uygulanacak.

HAY KAPANDIKÇA AÇMA BEDELİ YANSITILACAK

Hizmet kısıtlanmadan veya durdurulmadan makul bir süre öncesinde aboneler kısa mesaj, arama veya sesli yanıt sistemi ile bilgilendirilecek. Açma kapama ücreti uygulanacak durumlar için asgari yedi gün önce olacak şekilde borcun ödenmemesi halinde kısıtlama ya da durdurma işleminin yapılacağı tarih bilgisi ve alınacak açma kapama ücreti tutarı aboneye bildirilecek.

İnternette alan yetkisi artık BTK'da İnternette alan yetkisi artık BTK'da Daha önce ODTÜ'de bulunan '.tr' alan adlarını verme yetkisi artık BTK'da.

Operatörlerin mesaj oltasını BTK durdurdu Operatörlerin mesaj oltasını BTK durdurdu Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), bazı operatörlerin anlık bildirimle tüketiciye hizmet satışı uygulamasına el koydu. Mesajlarda artık “iptal” ya da “hayır” ibaresi bulunacak. Abone olmak isteyenlere onay kodu gönderilecek, bu kodun girilmesiyle abonelik başlayabilecek.

Telefon alacaklar dikkat! İşte BTK'nın satışını yasakladığı telsiz ve telefon modelleri Telefon alacaklar dikkat! İşte BTK'nın satışını yasakladığı telsiz ve telefon modelleri Türkiye'de 11 farklı telefon ve telsiz modelinin satışı yasaklandı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), yaptığı denetimlerde bu modellerin güvensiz olduğunu belirledi ve piyasadan toplatılmasına karar verdi.

YORUMLAR