02.08.2021 11:20
Türkiye'nin birçok bölgesinde elektrik kesintisi yaşandı

Türkiye'nin birçok bölgesinde eş zamanlı olarak elektrik kesintisi yaşandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ilk müdahalelerin yapıldığı ve an itibariyle ülke genelinde kesintilerin sonlandırıldığı duyuruldu.

Elektrik kesintisi ile ilgili son dakika haberleri geliyor. İstanbul ve İzmir başta olmak üzere yurt genelinde daha önce duyurusu yapılan planlı kesintilerin yanı sıra 'planlı' olmayan elektrik kesintileri yaşandı.

İSTANBUL, İZMİR, KONYA, GAZİANTEP...

Yangın ve teknik arıza kaynaklı olduğu düşünülen elektrik kesintileri yurdun geneline yayıldı. Sosyal medya kullanıcıları İstanbul, İzmir, Konya, Gaziantep, Kayseri ve Hatay gibi birçok ilde elektrik kesintisi yaşandığını bildirdi.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Kesintilerin yaşandığı bölgelere acil müdahale ekipleriyle ilk müdahaleler yapılmış olup, an itibariyle ülke genelinde kesintiler sonlandırılmıştır" ifadeleri yer aldı.

Artan talep nedeniyle son birkaç haftada elektrik tüketiminde cumhuriyet tarihinin rekor seviyelerine ulaşıldığı kaydedilen açıklamada, "Ulusal elektrik altyapımız artan taleplerin karşılanması için maksimum seviyede üretime devam etmektedir. Ancak son zamanlarda hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle elektrik tedarikinde kısmi kesintiler yaşanmıştır" ifadelerine yer verildi.

KESİNTİLER İLETİM KAYNAKLI

Türkiye genelinde yaşanan elektrik kesintilerinin yüksek talep ve iletim hatlarından kaynaklı olduğu öğrenildi.

Yetkililer, yükselen elektrik talebi, kuraklık nedeniyle hidroelektrik santrallerinde ve rüzgar enerjisi santrallerinde üretimin azalmasının yanı sıra aşırı klima kullanımının da ülke genelinde tüketimi artırdığına dikkati çekerken, dağıtım şirketleri kesintilerin iletim kaynaklı olduğunu ifade ediyor.

Uludağ Elektrik Dağıtım AŞ (UEDAŞ), Twitter hesabından konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Bursa'da bazı bölgelerde iletim hatlarından kaynaklı kesinti yaşanmaktadır. Arızaya müdahale edilmekte olup en kısa sürede onarım sağlanacaktır. Duyarlılığınız için teşekkür ederiz" ifadelerini kullandı.

PLANLI KESİNTİLER DE VAR

Ege Bölgesi'nde sabah saatlerinden bu yana yaşanan elektrik kesintilerinin bir bölümünün daha önce duyurusu yapılan 'planlı kesintiler' olduğu öğrenildi. Yatırım tesislerinin devreye alınması, arıza onarım ve bakım gibi nedenlerle yaşanan elektrik kesintilerinin ayrıntıları elektrik dağıtım şirketleri tarafından açıklandı.

Elektronik atıkla birlikte yüzlerce kilo altın çöpte Elektronik atıkla birlikte yüzlerce kilo altın çöpte Telefondan şarj kablosuna kadar milyonlarca ton atık içinde binlerce kilo değerli maden var. Bunun 400 kilosu da altın. Yıllık elektronik atık değeri dünyada 55 milyar avro, Türkiye'de ise henüz 700 milyon avro civarında...

Kaynak : İHA/AA
YORUMLAR