28.09.2021 16:05
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan videomesajla katıldığı "Küresel Covid-19 Zirvesi"nde, ikinci doz aşılanma oranında Türkiye'nin yüzde 70'lik hedefine çok yaklaştığını belirterek, TURKOVAC ve diğer milli aşı adaylarının en kısa sürede seri üretime ge.eceğini duyurdu. 8 yaş üstü nüfusumuzda 2'nci doz aşılanma oranında yüzde 70 hedefine çok yaklaştık. Ayrıca, TURKOVAC ve diğer milli aşı adaylarımızı, en kısa zamanda seri üretime geçirerek, tüm insanlığın kullanımına sunmayı taahhüt ediyoruz."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden'ın ev sahipliğinde çevrimiçi olarak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kapsamında gerçekleştirilen, "Küresel Kovid-19 Zirvesi"ne, video mesaj ile katılım sağladı. Erdoğan'ın konuşmalarında destek ve iş birliği mesajları öne çıkarken, Türkiye'deki aşı uygulamaları ve çalışmalarına yönelik detaylar da aktarıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de 8 yaş üstü nüfusta 2'nci doz aşılanma oranında yüzde 70 hedefine çok yaklaşıldığını belirtti. Bununla birlikte TURKOVAC ve milli aşılarda da en kısa sürede seri üretime geçileceğini açıklayan Erdoğan, Covid-19 sonrasında oluşak güçlü dünya için her türlü gayret kulvarında Türkiye'nin yerinin hazır olduğunu dile getirdi.

"DAYANIŞMA İLE BU MUSİBETTEN KURTULABİLECEĞİMİZİ ÖĞRENDİK"

Erdoğan konuşmasına, devlet ve hükümet başkanlarını selamlayarak başlamasının ardından Biden'a bu etkinliği organize ettiği ve nazik daveti için teşekkür etti. İnsanlığın yaklaşık iki yıldır eşi benzeri görülmemiş bir imtihan verdiğini belirten Erdoğan, bu süreçte, dayanışma sergilenmesi halinde bu musibetten kurtulabilineceğinin öğrenildiğini kaydetti.

Türkiye olarak, dünya nüfusunun en az yüzde 70'inin aşılanması, bütün ülkelerde test, teşhis, tedavi, tespit ve tedbir araç ile imkanlarının güçlendirilmesine ve küresel düzeyde daha iyi bir sağlık mimarisinin inşasına dair hedefleri ilkesel olarak desteklediklerinin altını çizen Erdoğan, Türkiye'nin, bu süreçte çok sayıda ülkeye, ihtiyaç duydukları tıbbi malzemelerin temininde yardımcı olduğu gibi, bu hedeflere ulaşma gayretlerine de imkanlar ölçüsünde gereken katkıyı sağlayacağını dile getirdi.

AŞI DESTEĞİ

"Kırılgan ve dezavantajlı kitlelerin aşı, tanı, tedavi ve kişisel koruma araçlarına erişiminin desteklenmesi, hem evrensel sağlık hakkıdır hem ahlaki açıdan zaruridir" vurgusunda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ülkeler arasındaki gelir farklılıkları aşıya ve sağlık hakkına erişimde engel teşkil etmemelidir. Bu konuda uluslararası iş birliği ve dayanışmanın azami derecede sağlanması hayati önemi haizdir. Adil, bilimsel ve insani yaklaşım bunu gerektirmektedir. Bu anlayışla, 159 ülke ve 12 uluslararası kuruluşa, tıbbi ekipman ve salgınla mücadelede ihtiyaç duyulan diğer kritik malzemeyi ulaştırdık. Başka ülkelerden tedarik ettiğimiz aşıların bir kısmını talep eden ülkelerle paylaştık. Yaygın ulusal aşılama programımızla 18 yaş üstü nüfusumuzda 2'nci doz aşılanma oranında yüzde 70 hedefine çok yaklaştık. Ayrıca, TURKOVAC ve diğer milli aşı adaylarımızı, en kısa zamanda seri üretime geçirerek, tüm insanlığın kullanımına sunmayı taahhüt ediyoruz."

Bundan sonraki süreçte "Küresel Kovid-19 Zirvesi"nin taahhütlerini de göz önünde bulundurarak, az ve düşük-orta gelirli ülkeler için Türkiye'nin üzerine düşeni yapmaya devam edeceğini belirten Erdoğan, salgının, küresel sağlık mimarisindeki birçok eksikliği gözler önüne serdiğine dikkati çekti.

"COVİD SONRASI DAHA GÜÇLÜ BİR DÜNYA GAYRETİNİN HER ALANINDA  YER ALMAYA HAZIRIZ"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şu görüşleri paylaştı:

"Bu salgından çıkarılan dersler ışığında çok taraflı sistemi küresel sağlık tehditlerine karşı daha sağlam ve hazırlıklı hale getirmek, gelecek nesillere olan borcumuzdur. Yeni bir küresel salgın ihtimal değil, sadece zaman meselesidir. Bu nedenle, tespit edilen noksanlıkların giderilmesi de bir seçenek değil, siyasi bir sorumluluktur. Türkiye, Kovid-19'dan sonra her bakımdan daha güçlü bir dünya için sergilenecek gayret kulvarında yerini almaya hazırdır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini, zirvenin başarılı geçmesi temennisinde bulunarak bitirdi.

Erdoğan ve Putin'den Soçi'de 'idlib' mesaisi Erdoğan ve Putin'den Soçi'de 'idlib' mesaisi Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, 1 buçuk yıllık aradan sonra Soçi'de gerçekleştirilecek zirvede buluşacak. İki liderin buluşmasında ana gündem maddesinin İdlib olacağı biliniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye öğrenci yurdunda birinci sırada Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye öğrenci yurdunda birinci sırada Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunuyor. Erdoğan, son günlerdeki yurt polemiğine ilişkin konuşarak "Banklarda yatanların çoğunun öğrencilikle alakası yok" dedi.

Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile görüştü Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile görüştü Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

 

YORUMLAR