31.10.2021 13:50
Roma'da kritik zirve: Erdoğan-Biden görüşmesinde 'ortak mekanizma' kararı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Biden’ın G20 Liderler Zirvesi kapsamında gerçekleştirdiği baş başa görüşmede; F-16 alımı ve F-35 krizi ile S-400’ler gündeme geldi, ticaret hacminin artırılması konusunda mutabık kalındı. İki lider pozitif atmosferde geçen zirvede, ilişkileri geliştirmek için müşterek irade beyanında bulundu; bu doğrultuda ortak mekanizma kurulması kararı aldı.

İsmail Kapan ROMA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Roma’da G20 Liderler Zirvesi kapsamında ABD Başkanı Joe Biden ile bir araya geldi. Pozitif bir atmosferde gerçekleşen görüşmede, ikili ilişkiler ve bölgesel konular ele alındı. 

İki liderin gerçekleştirdiği zirve uluslararası medya tarafından da yakından takip edildi. Erdoğan-Biden görüşmesi sonrası her iki taraftan da olumlu açıklamalar geldi.
Görüşmede, iki lider Türkiye-ABD ilişkilerini daha güçlendirmek ve geliştirmek için müşterek irade beyanında bulundu ve bu doğrultuda ortak bir mekanizma kurulması konusunda mutabık kaldı. 

İkili ticaret hacminin artırılması yönündeki ortak perspektif doğrultusunda karşılıklı olarak atılacak adımların müzakere edildiği görüşmede, NATO ittifakı ve stratejik ortaklık zeminine vurgu yapıldı. 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede iklim değişikliği konusunda karşılıklı olarak atılan adımlardan duyulan memnuniyet dile getirildi.

ABD: İŞ BİRLİĞİNİ ARTIRALIM

Beyaz Saray’dan yapılan basın açıklamasında ise, Biden’ın Türkiye ile yapıcı ilişkilerin sürdürülmesi, iş birliği alanlarının genişletilmesi ve anlaşmazlıkların etkin biçimde yönetilmesi arzusunun altını çizdiği, Türkiye’nin Afganistan’daki NATO misyonuna yaklaşık 20 yıl katkıda bulunmasını takdirle karşıladığını dile getirdiği aktarıldı.

Liderlerin görüşmesinde, Suriye’deki siyasi süreç, Afganistan’da ihtiyaç sahiplerine insani yardımın ulaştırılması, Libya’daki seçimler, Doğu Akdeniz’deki durum ve Kafkasya’nın güneyindeki diplomatik çabaların gündeme geldiği kaydedildi.

“S-400’LERDEN ENDİŞELİYİZ”

ABD Başkanı Biden’ın iki ülke arasında savunma iş birliğini ve Türkiye’nin NATO üyesi olarak önemini teyit ettiği, öte yandan ABD’nin Türkiye’nin Rus S-400 füze savunma sistemine sahip olmasından endişe duyduğuna işaret ettiği bildirildi.

Biden’ın görüşmede ayrıca güçlü demokratik kurumların, insan haklarına saygının, barış ve refah için hukukun üstünlüğünün önemine vurgu yaptığı ifade edildi.

Görüşme öncesi fotoğraf çekimi sırasında ABD’li bir gazetecinin ‘Türkiye’ye F-16’ları vermeyi planlıyor musunuz?’ sorusuna, ABD Başkanı Biden, ‘İyi bir görüşme yapmayı planlıyoruz’ cevabını verdi.

Biden, bir başka gazetecinin “Türkiye, Rusya’ya çok mu yakınlaşıyor?” şeklindeki sorusunu ise cevapsız bıraktı.

20 DAKİKA PLANLANDI 70 DAKİKA SÜRDÜ

20 dakika olarak planlanan görüşme, 70 dakikaya yakın sürdü. Basına kapalı görüşmede, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Blinken de hazır bulundu. İki lider ilk yüz yüze görüşmesini haziran ayındaki NATO zirvesinde gerçekleştirmişti. 

"F-16 SÜRECİ DEVAM EDİYOR"

Biden-Erdoğan görüşmesi sonrası açıklama yapan üst düzey bir Amerikalı yetkili, zirvede F-16 ve F-35 konularının da gündeme geldiğini, ABD Başkanı’nın bu konuda ülkesinde devam eden bir süreç olduğunu anlattığını söyledi.

Yetkili, Türk hükûmetinin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son haftalardaki açıklamalarının, Türkiye’nin F-16’ları satın almak istediğini açıkça ortaya koyduğunu, Biden’ın bu arzuyu dikkate aldığını, ancak ABD’de içinden geçilmesi gereken bir süreç olduğunu ve bu süreci etraflıca ele almayı sürdürme konusundaki bağlılıklarını net bir şekilde ifade ettiğini aktardı.

Amerikalı yetkili ayrıca Türkiye’nin F-35’ler için ödediği parayı geri isteyip istemediğine dair bir soruya, ABD Savunma Bakanlığından bir ekibin hafta içinde F-35 konusunda Türk tarafıyla çalışmaya başlamak üzere Türkiye’ye geldiğini hatırlatarak “F-35 konusundaki süreç devam ediyor” cevabını verdi.

Erdoğan’dan biden görüşmesi açıklaması: F-16’lar konusunda olumlu gördüm Erdoğan’dan biden görüşmesi açıklaması: F-16’lar konusunda olumlu gördüm Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi’nin ardından yaptığı basın toplantısında Joe Biden ile görüşmesi ve F-16'lara ilişkin soruya, "Bu konuyla ilgili Sayın Biden'ın olumlu yaklaşımını gördüm." cevabını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yurda döndü Cumhurbaşkanı Erdoğan, yurda döndü G20 Liderler Zirvesi kapsamında İtalya'nın başkenti Roma'ya giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, yurda dönüş yaptı.

Erdoğan: Türkiye iklim krizinin çözümünde etkin bir rol üstlenmekte kararlı Erdoğan: Türkiye iklim krizinin çözümünde etkin bir rol üstlenmekte kararlı Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'nin Yeşil Kalkınma Devrimi" adlı kitabın takdim yazısında, Türkiye'nin, iklim krizinin çözümünde öncü ve etkin bir rol üstlenmekte kararlı olduğunu vurguladı.

YORUMLAR