14.11.2021 14:43

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği zorunluluğu 1 Aralık’ta başlıyor. Uygulama öncesi aracının lastiklerini değiştirmek isteyen sürücüler oto lastikçilere akın etti.

1 Aralık’tan itibaren geçerli olacak kış lastiği uygulaması öncesi lastikçilerde hareketlilik başladı. Konya’da sürücüler araçlarının lastiklerini değiştirmek için oto lastikçilere akın etti.

1 ARALIK’TAN İTİBAREN GEÇERLİ

Osman Doğan, “Fiyatlar, 13 jant 300 liradan bin 500 liraya kadar lastiğimiz var. Çeşitli lastikler olduğu için fiyatlarımız o şekilde değişiyor. Kış aylarında havanın 10 derece altına düştüğü anda takmamız gerekiyor. Kış lastiğinin amacı illa karda lastik takmak değildir. 10 derecenin altına düştüğü anda kış lastiği takmamız zorunlu hale gelmiş olmalı. Bunun sebebi ise lastiğin kauçuk oranı yani lastik üzerindeki dişler biraz daha yumuşadığı, yol tutuşu olduğu için daha sağlıklı sürüş olur. Frenleme mesafesi daha azalıyor aracın” ifadelerini kullandı.

“SON GÜNE BIRAKMAYIN”

Doğan, “Kış belli malum havalar soğumaya başladı. Bununla beraber 1 Aralık’ta kış lastiği taktırmak isteyen vatandaşlar bu işlemi son güne bırakmadan yani yoğunluk olmadan daha erkenden yavaş yavaş gelmelerini istiyoruz. Kar lastiğinde ince çizgiler var bunlara biz vakum deriz bunlar önemli. Onların vakumu ne kadar fazla olursa o kadar iyi olur, herhangi bir sıkıntı olmaz. Kış lastiği zaten marka marka değişir. Müşterilerimiz bütçesine göre alıp kış lastiğini kullanmasını istiyoruz” diye konuştu.

Evlerde yeni tehdit: Mikroplastik Evlerde yeni tehdit: Mikroplastik Evlerde mikroplastik tehlikesi. Her gün 7000 kadar plastik partikül soluyoruz. Plastik partiküller sigara gibi sağlığı tehdit ediyor.

Lastik bot denizde sürüklendi, sahil güvenlik kurtardı Lastik bot denizde sürüklendi, sahil güvenlik kurtardı Marmaris ilçesi açıklarında Yunanistan Sahil Güvenlik unsurları tarafından Türk karasularına geri itilen toplam 78, Yunan adalarına lastik bot ile geçmeye çalışan ve kötü hava şartları ile sürüklenen 2 olmak üzere toplam 80 düzensiz göçmen Türk Sahil Güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldı.

Kamu Denetçiliği Kurumu'ndan plastik poşet kararı: Ceza işlemi uygulanacak Kamu Denetçiliği Kurumu'ndan plastik poşet kararı: Ceza işlemi uygulanacak Kamu Denetçiliği Kurumu, uzaktan satışlarda tüketicilere alternatif taşıma ekipmanı kullanım seçeneğini zorunlu hale getirmişti. Alınan kararın ardından Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na tavsiye kararı verildi.

Kaynak : İHA
YORUMLAR