25.11.2021 10:35
Şanlıurfa Hacı Hıdır Baraj Göleti’nde toplu balık ölümleri

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde Hacı Hıdır Baraj Göleti’nde yaşanan toplu balık ölümleriyle ilgili inceleme başlatıldı. İlk incelemelere göre su seviyesinin azaldığı barajda dar bir alan sıkışan balıkların, oksijen yetersizliği nedeniyle öldüğü düşünülüyor.

Şanlıurfa Hacı Hıdır Baraj Göleti’nde çok sayıda ölü balık kıyıya vurdu. Çevre sakinleri ve çobanlar tarafından fark edilen durum Siverek Kaymakamlığı ile Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğüne bildirdi. Toplu ölümlerin yaşandığı bölgeye giden ekipler sudan numune aldı.

OKSİJEN SEVİYESİ YETERSİZ

Bölgede yağış olmaması nedeniyle barajdaki su seviyesinin çok düştüğünü söyleyen Siverek Belediyesi çevre mühendisi Şükrü Karaca bu yüzden balıkların bu dar alanda sıkıştığını belirtti. Karaca, "Durum böyle olunca su içerisindeki oksijen miktarı azaldı ya da bitme seviyesine geldi. Yaşanan toplu balık ölümlerinin oksijen seviyesinin yetersizliğinden kaynaklandığını düşünüyorum" dedi.

Şanlıurfa'da tarihi değiştirebilecek çalışma! Şanlıurfa'da tarihi değiştirebilecek çalışma! Tarihin seyrini değiştirebilecek kalıntılara ulaşılan Göbeklitepe ve çevresi bilim adamlarının merakını cezbederken, Japon bilim adamlarından oluşan bir ekibin de tarihi kalıntıları araştırmak için Şanlıurfa'nın Ayanlar bölgesine geleceği öğrenildi. Bölgedeki kazı alanları içinde ara istasyonlardan biri olan Ayanlar Höyük'de yapıalcak kazı çalışması tarihin seyrini değiştirebilir.

Kaynak : AA
YORUMLAR