25.11.2021 15:09
Avrupa İlaç Ajansı Biontech aşısını 5-11 yaş için onayladı

Avrupa İlaç Ajansı, BioNTech-Pfizer'ın COVID-19 aşısının 5-11 yaş aralığındaki çocuklar için güvenli olduğunu bildirdi

Avrupa İlaç Ajansı'ndan (EMA) yapılan yazılı açıklamada, söz konusu aşının halihazırda 12 yaş ve üstü için onaylanmış olduğu hatırlatılarak 5-11 yaş aralığı için uygulanacak dozun, daha az olacağı belirtildi.

Açıklamada, tavsiye kararının 2 bin kadar çocuk üzerinde yapılan araştırma sonucunda alındığı, yan etkilerinin aşının yapıldığı bölgede ağrı ve kızarıklık, yorgunluk, baş ağrısı, kas ağrısı gibi diğer yaş gruplarında görülenlerle aynı olduğu aktarıldı.

Yan etkilerin genellikle hafif görüldüğü ve aşılama üzerinden geçen birkaç günde geçtiğinin ifade edildiği açıklamada, bu nedenlerle aşının 5-11 yaş aralığı için faydalarının, zararlarından çok daha fazla olduğuna dikkat çekildi.
 

Nijerya'da çocuk felciyle mücadelede 300 bin çocuk aşılandı Nijerya'da çocuk felciyle mücadelede 300 bin çocuk aşılandı Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Nijerya'da çocuk felciyle mücadele kapsamında 300 bin çocuğu aşıladı.
Somali'de 3,1 milyon çocuk aşılanacak Somali'de 3,1 milyon çocuk aşılanacak BM, çocuk felci virüsüne karşı ülkedeki 5 yaş altındaki tüm çocukları aşılayacak.

Kaynak : AA
YORUMLAR