06.12.2021 16:51
Memur maaşlarına zam oranı belli oldu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından, memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yüzde 30 ile yüzde 35 arasında değişen kümülatif artış oranları ile enflasyon farklarından oluşan zam yapıldı.

4 milyon memur ve 2 milyondan fazla memur emeklisinin 2022 ve 2023'teki mali ve sosyal haklarını belirleyen 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde, kamu görevlileri için önemli kazanımlara imza atıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yüzde 30 ile yüzde 35 arasında değişen kümülatif artış oranları ile enflasyon farklarından oluşan zam yapıldı. 3600 ek gösterge meselesi vaat olmaktan çıkarılarak toplu sözleşme maddesi haline getirildi.

Son dönemde kurda yaşanan hareketlilikten kaynaklanan ekonomik dalgalanmalar dolayısıyla toplu sözleşmenin ilgili maddelerinde güncellemeye gerek duyulmuştur. Ancak bu düzenlemeleri hayata geçirirken demokratik bir müessese olan toplu sözleşmenin zaafa uğraması da kabul edilemez.

Bu nedenle yetkili konfederasyon ve sendikalarımızla yaptığımız görüşme sonucunda kamu çalışanlarımızın alım gücünü yükseltmek için toplu sözleşmemizde yer alan enflasyon farkını da dikkate alarak bir sosyal koruma çalışmasını kapsamlı hale getirmeyi ek protokol olarak değerlendireceğiz.

Söz konusu çalışma, sadece doktorları değil bütün sağlık personelini gözeten, bununla da sınırlı kalmayıp tüm kamu personelimizi kapsayacak şekilde enflasyon farkının üzerinde bir sosyal refah düzenlemesi olarak yapılacaktır.

Çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeme sözümüzün arkasında durarak, ekonomideki dalgalanmaların kamu çalışanlarımız üzerindeki etkisini bertaraf edecek bu düzenlemeyi en kısa sürede tamamlamak için çalışmalarımız devam etmektedir."


Memur-Sen'den 3600 ek gösterge ve zam açıklaması: Mutabakat sağladık Memur-Sen'den 3600 ek gösterge ve zam açıklaması: Mutabakat sağladık 3600 ek gösterge ve ek zam konusunda açıklama yapan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "3600 ek gösterge ve ek zam konusunu asgari ücret belli olduktan hemen sonra gündeme alıyoruz. bu konuda bakanlık bir mutabakat sağladık" dedi.
Büro Memur-Sen Genel Başkanından '3600 ek gösterge' açıklaması Büro Memur-Sen Genel Başkanından '3600 ek gösterge' açıklaması Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yazgan, ’3600 ek gösterge’ düzenlemesinin tüm kamuyu kapsamını talep ettiklerini söyledi.

YORUMLAR