11.12.2021 12:28
TBMM Başkanı Mustafa Şentop'tan erken seçim ve yeni anayasa açıklaması

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, TBMM Başkanlık İstanbul Ofisi'nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıda bütçe görüşmelerindeki gerilimi değerlendiren Şentop, herkesin Meclis'in iç tüzüğüne uygun davranması gerektiğini belirtti. Erken seçim tartışmalarına yönelik ise Şentop "Siyaseten bu işin bir mantığı yok. Yeni sistemde bu tartışma çok gereksiz" ifadelerini kullandı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, TBMM Başkanlık İstanbul Ofisi'nde düzenlendiği basın toplantısında değerlendirmelerde bulundu.

Şentop'un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"SİYASETEN BU İŞİN MANTIĞI YOK" 

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, erken seçim tartışmalarının gereksiz olduğunu, yeni sistemle birlikte istikrara kavululduğunu belirterek, Erken seçimin gerçekleştirilmesi için zor şartlar konulmuş. Biz yeni sistemle siyasi istikrarı düşünmüştük ve seçimlerin vaktinde yapılmasını istedik. Acil gerekli durumlarda halka gidilebilir. Erken Seçim tartışmalarını çok gereksiz buluyorum. Siyaseten bu işin bir mantığı yok. Yeni sistemde bu tartışma çok gereksiz." ifadelerini kullandı. 

BÜTÇE GÖRÜŞMELERİNDEKİ GERİLİMLER

Fiziki müdahaleye varan müdahaleler yanlış. Yeni bir düzenlemeye gerek yok. Herkes Meclis'in iç tüzüğüne uygun davranmalıdır.

"ERKEN SEÇİM TARTIŞMALARI GEREKSİZ"

Erken seçimin gerçekleştirilmesi için zor şartlar konulmuş. Biz yeni sistemle siyasi istikrarı düşünmüştük ve seçimlerin vaktinde yapılmasını istedik. Acil gerekli durumlarda halka gidilebilir. Erken Seçim tartışmalarını çok gereksiz buluyorum. Siyaseten bu işin bir mantığı yok. Yeni sistemde bu tartışma çok gereksiz.

YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI

Tartışma yapılabilmesi için somut teklifler ortaya konulmalı.

BAE İLE TEMASLAR

BAE toplantılara katıldı. Güzel bir görüşme geçti. İlişkileri ileri düzeye taşıma noktasında niyetler var. Elimizdeki veriler ekonomik ticari anlamda önceki yıllarda da düzeyini korumuş. Tarihi köklü bağlar var. Şimdi farklı bir yöne gidiyor. Ziyaretler devam edecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sosyal medya demokrasi için tehdit Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sosyal medya demokrasi için tehdit Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca düzenlenen Stratejik İletişim Zirvesi'ne video mesaj yolladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yeni yargı paketini Meclis'e sunacağız Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yeni yargı paketini Meclis'e sunacağız Cumhurbaşkanı Erdoğan, "10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü" dolayısıyla AK Parti İnsan Hakları Başkanlığı tarafından düzenlenen programa bir video mesaj gönderdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yargı Reformu Strateji Belge’mizi açıkladığımız 30 Mayıs 2019 tarihinden bugüne kadar 5 yargı paketini hayata geçirdik. Yakında meclisimizin taktirine sunacağımız yeni bir yargı paketi ile bu reform zincirine inşallah yeni bir halka daha ekliyoruz. İnsan Hakları Tanzimat Komisyonu’nun hareket kabiliyetini artıracağımız bu paket ile kadınlara yönelik taciz ve takip eylemlerinin cezaları ağırlaştırılacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kudüs davası İslam aleminin ortak davasıdır Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kudüs davası İslam aleminin ortak davasıdır Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dolmabahçe Sarayı'nda düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği (İSİPAB) 16. Konferansı açılış oturumunda konuştu. 'Kudüs davası yalnızca Filistin'deki bir avuç cesur Müslüman'ın davası değil' diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kudüs'ün tüm İslam aleminin tamamının ortak davası olduğunu belirterek, "Kudüs'ü 400 yıl boyunca adaletle yöneten bir ecdadın torunları olarak Filistin'de kan ve gözyaşı görmek istemiyoruz." dedi.

Kaynak : İHA
YORUMLAR