17.12.2021 12:29
Fransız basını Türk SİHA’larını öve öve bitiremedi: Peynir ekmek gibi satıyor

Türkiye İHA ve SİHA’larıyla dünyada ses getirmeye devam ediyor. Özellikle Türkiye’nin Afrika’daki rolü ve SİHA’ların bölgedeki etkisi tüm dünyada yakından takip ediliyor. Fransız aylık ekonomi dergisi Capital, Türkiye'nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Afrika'daki nüfuzunu artırdığını belirtti. Aynı zamanda Türk SİHA’larının 'peynir ekmek gibi' sattığını yazdı.

Fransa’nın ünlü ekonomi dergisi Capital, geçen yıl Azerbaycan’ın Ermenistan’a karşı savunmasına başarıyla yardım eden Türk SİHA’larını öve öve bitiremedi. Ayasofya-i Kebir Camii'nin kapak fotoğrafı olarak kullanıldığı haberde, "Türkiye, ticaret ve iş birliğinden sonra Afrika'da savunma sektöründe gelişmek istiyor ve bu konuda SİHA'larına güveniyor." ifadesi kullanıldı.

“PEYNİR EKMEK GİBİ SATIYOR” 

"Türkiye, Afrika'da nüfuzunu genişletiyor, SİHA'ları peynir ekmek gibi satıyor." başlıklı haberde, 17-18 Aralık'ta Afrikalı liderlerin İstanbul'a davet edildiği, kıtayla yapılan ekonomik forumun 2 ay sonrasında düzenlenen bu zirvenin özellikle güvenlik meselelerine yoğunlaştığı vurgulandı.

“HERKES İHA’LARDAN BAHSEDİYOR” 

Somali'de Türkiye'nin askeri üssü olduğu hatırlatılan haberde, Fas ve Tunus'un ilk Türk SİHA'larını eylül ayında teslim aldığı, Angola'nın da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ekimde ülkeye ziyaretinde SİHA'larla ilgilendiğini aktardığı kaydedildi. Haberde, Türkiye'nin Etiyopya ile de askeri bir anlaşma imzaladığı belirtilerek, Erdoğan'ın Angola, Nijerya ve Togo turundan sonra söylediği, "Afrika'da gittiğim her yerde herkes İHA'lardan bahsediyor." ifadesine işaret edildi.

“DAHA FAZLA KOZLA OTURACAK” 

Türk SİHA'larının ilk olarak 2019'da Libya'daki uluslararası kamuoyunca tanınan meşru hükümetle yapılan savunma anlaşmaları ve Libya'da kullanılmasıyla dikkati çektiği ifade edilen haberde, "Türkiye'nin SİHA'larla artık müzakere masasına elinde daha fazla kozla oturacağı" değerlendirmesinde bulunuldu.

Haberde, Türkiye'nin Afrika ile savunma sektöründe iş birliğini geliştirme çabasının sadece silah, askeri mühimmat ya da araç satımıyla sınırlı olmadığı kaydedilerek, Togo ordusunun Türkiye'nin desteğiyle modernize edildiği, Türkiye'nin Togo'ya mühimmat yanında askeri eğitim ve mayın çıkarma araçları sağladığı hatırlatıldı.

3 KATINA ÇIKARICAK 

Türkiye'nin Afrika'daki nüfuzunu 37 askeri ofisle tedricen artırdığı vurgulanan haberde, bunun, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kıta ile ticaret hacmini gelecek yıllarda 3 katına çıkararak 75 milyar dolara ulaştırma hedefi doğrultusunda olduğu belirtildi.

Bakan Bilgin duyurdu: Emekliye yapılacak zam oranı belli oldu Bakan Bilgin duyurdu: Emekliye yapılacak zam oranı belli oldu Türkiye Gazetesi yazarı Cem Küçük, emeklilere yapılacak zam oranıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile gerçekleştirdiği 'Emeklilere yapılacak zam oranı' ile ilgili görüşmesinin detaylarını TGRT Haber ekranlarında yayınlanan Günaydın Türkiye programında paylaşan Cem Küçük, emekli aylığında en az yüzde 30 zam yapılacağını belirtti.

Prof. Dr. Bilgin: Azerbaycan ve Pakistan artık KKTC'yi tanımalı Prof. Dr. Bilgin: Azerbaycan ve Pakistan artık KKTC'yi tanımalı Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Doğu Akdeniz’de Türkiye ve KKTC’nin haklarını görmezden gelerek sözde 5. parselde doğalgaz arama izni vermesiyle Doğu Akdeniz’de tansiyon bir kez daha yükseldi.

Fransızlar tutuştu: Türkiye, Afrika'da nüfuzunu artırıyor Fransızlar tutuştu: Türkiye, Afrika'da nüfuzunu artırıyor Fransa basını, Türkiye'nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Afrika'daki nüfuzunu artırdığını yazdı. Ayrıca Türkiye'nin ürettiği SİHA'ların kıtada 'peynir ekmek gibi' satıldığı belirtildi.

Kaynak : AA
YORUMLAR